Advert
Siz Suriye Anayasası'nı biliyor musunuz?

Siz Suriye Anayasası'nı biliyor musunuz?

10 Aralık 1948 tarihinde, Paris’te toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda İnsan Hakları Evrensel Bildirisi kabul edilmiştir.

Genel kurulda konuşan Suriye Delegesi  Abdul Rahman Kayaly, bu bildirgede yer alan hakların beş senedir, Suriye anayasasında mevcut olduğunu söyleyerek, “Yetmez ama evet” diyeceklerini ifade ederek, bu hakların, devletleri değil fertleri  koruması, anlaşılabilir olması,kesin ve yoruma müsait olmaması,Birleşmiş Milletler Anayasası ile çelişmemesi, “Devletlerin birbirleriyle bu ruh ve anlayışla işbirliği yapması” gerektiğini ifade etmiştir.

“Bay Kayayly’nin  son sözleri ise, ’anti-emperyalist’ bir ‘ahlâk kodu’ niteliğindedir: Devletler, davranışlarında keyfilikten ve ulusları bölmekten kaçınmalı; öteki ulusları köleleştirmeye çalışmamalıdır, dedikten sonra şöyle demiştir: başka ulusları köleleştirmeye çalışan bir ulus,kendini de köleleştirmiş olur.Bu bireyler içinde geçerli bir durumdur.”

Sayın Kılıçdaroğlu, yeni anayasa değişikliği konusunda konuşur ve "Bu Esad Anayasası" derken, bunları biliyor mu?

En mükemmel anayasaları yapmak önemli değil, en mükemmel demokratik anlayışa sahip olmak gerekir.

Dünyanın en  mükemmel anayasasına sahip ülkeler, demokrasilerine hazmetmemişlerse, otoriter davranışları kabullenirler..

Bu kendilerini, çaplarının üzerinde sanan liderlerin diktatörleşmesine engel olamaz.

Dünyanın en kötü anayasasına sahip olsanız da, eğer demokratik kültürünüz varsa, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nde belirtilen hakları özümlemişse, o ülkede diktatörlüğe hevesler   belirmez.

İşte Suriye’nin akıbeti, daha  İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin imzalanmasından beş yıl ;Birleşmiş Milletlerin Kuruluşundan takriben 2 yıl önce evrensel insan haklarına anayasasında yer vermiş bir ülkede yaşayanlar, diktatörlere boyun eğmekten başka ne yapabildiler ki?

Ben zaman zaman, CHP’nin Sosyal Demokrat Kökenden gelen, değerli sınıf arkadaşım Prof. Rona Aybay (Bosna-Hersek İnsan Hakları Mahkemesi’nde, kurulduğu 1996 yılından kapandığı 2003 sonuna kadar, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nce seçilmiş 8 yargıçtan biri olarak görev yaptı. Bunun yanı sıra, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin etkenliğini arttırmak üzere Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesince oluşturulan “Bilge (Ȃkil) Kişiler Kurulu üyesidir.) gibi ilim adamlarından yardım alsalar, diyorum ama, aklıma, yıllar sonra 7 Haziran 1915 seçimlerinden önce  açıklanan ve çok beğenilen seçim beyannamesinin Aile Sigorta'sı bölümünü yazan Prof. Tacettin Güçer ve arkadaşlarını, kapıyı açıp, "Şimdi bunlar milletvekili de olmak isterler" diye CHP’den kovalayan Gürsel Tekinler aklıma geliyor da, vazgeçiyorum.

 


Prof.Dr.Rona Aybay, bu anayasanın,2inci Cihan Harbi’nin sonlarına doğru, Alman Kuklası olan Fransız Vichy hükûmetine bağlılığını bildiren Suriye Hükûmetini devirmek için ülkeyi işgal eden İngiliz ve ‘ Özgür Fransa’ güçleri tarafından 1 Ocak 1944 tarihinde kurulan  “bağımsız” Suriye Cumhuriyeti’nin anayasası olduğunun muhtemel olduğunu  yazmaktadır.

Bakınız Prof.Dr.Rona Aybay,” İnsan Hakları Evrensel Bildirisi ve Türkiye ( 1945-1948) sayfa  36

 Bakınız Prof.Dr.Rona Aybay,” İnsan Hakları Evrensel Bildirisi ve Türkiye ( 1945-1948) sayfa  37

 Bakınız Prof.Dr.Rona Aybay, “İnsan Hakları Evrensel Bildirisi ve Türkiye ( 1945- 1948) sayfa 37

 Bu yazıyı yazarken, dip notlarından da gördüğünüz gibi, değerli sınıf arkadaşım Prof .Rona Aybay’ın değerli çalışmasından istifade ettim.. Kendisine, siyasi ve demokratik kültürümüze bu değerli katkısı dolayısıyla şükranlarımı sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500