Advert
Çimde bile oynayamayanlar!..

Çimde bile oynayamayanlar!..

Bir kişiyi hafife alarak paketleyip refüze etme eyleminin jargonu ‘Sen git çimde oyna koçum’dur ama gerçekten çim saha işi sıradan, vasıfsız adamların yapabileceği, içinde teknoloji, bilgi ve birikimin olmadığı bir konu mudur?

Çim saha yapmak konusu onu hayvan yemi zanneden bir yöneticinin ya da makam odasındaki çim adama bakıp tatmin olan bir yöneticinin işi midir?

Bursa Atatürk Stadı’nın çim zemininin tarla vasfından ülkemizin en iyi zeminine dönüşmesi bir tesadüf müdür? Maç esnasında yağan en sağanağından yağmurun en küçük birikinti oluşturmaması, çivili kramponların çimde en küçük bir yara açmaması ve gurur duyduğumuz bir zemin olmasının sırrı nedir?

Araştırdım, soruşturdum ve soruların tek bir yanıtını buldum. Doğru analiz, doğru proje, doğru ekip, doğru bakım sürekli kaliteyi getiriyordu.

‘Çimlerin Efendisi’ diye isim taktığım, çim uzmanlığı nam salan ve ülke çapında çim saha uygulama ve bakımını yapan Tansal Peyzaj ortağı olan Muhittin İpek’in 365 günün her mevsim dönemine göre yaptığı uygulamalar ile sahaların başında olması hiçbir şeyin tesadüf olmadığını gösteriyordu.

Timsah Arena’daki çim faciası şanssızlık mı?

Büyük bir ambiyansla açılan ‘natamam’ Timsah Arena stadyumunda her şey gibi çim saha çalışmaları aceleye getirildi ve uyarılar dikkate alınmadı. Kafasız timsahtan başkası da beklenemezdi. Bunu görmek için geçmişte Kayseri ve GS Türk Telekom zemininde yaşananları akıl gözüyle yorumlamak yeterliydi.

Bursa Timsah Arena da bütün stadyumlar gibi kuzey-güney hattında kuruldu. Bu durumda tam saha kapalı tribün olduğundan güneş açısına göre Teksas dediğimiz tribün tarafının sıkıntı yaratacağı biliniyordu. Bunun için de güneş ışığının yüzde 15’i kadar civarında katkı yapacak enfraruj ampullerin hazırlık aşamasında alınması gerekiyordu. Çimin kök yapması için olmazsa olmaz olan bu sistem ile çözüm bitmiyordu. Drenaj ve ısıtma sistemlerinin eksiksiz yapılması da yetmiyordu. Sahanın her maç öncesi ve sonrası bakımının yapılması ve bunun uzmanlık isteyen bir teşhis ve tedavi olduğunu söylemek abartı değildir.

İşte bütün bu süreci yürütecek kalitede idari, ekipman ve teknik olarak var olanla yollarını ayıran yönetimin müdürünün bulduğu aile bahçıvanlarının bu işi kotaracağına inanmadığımdan ağustos ayında bugünleri görüp zeminin patates tarlasına döneceğini yazmıştım.

Aydınspor 1923 kupa maçında zemin alarmı sarıdan kırmıza dönüştü ve Hamzaoğlu’nun zemin uyarısı geldi. Ben, TFF de rakiplerin zemin şikayeti üzerine stadı futbola yasaklarsa kimse şaşırmasın diyorum.

Dediğim gibi timsahı kafasız yapıp, stadyum çevresini halka tel örgülerle kapatan anlayış ve vizyondan başkasını beklemek yanlış olurdu.

Bir de işi bilene soralım dedim…

Cuma gecesi Trabzonspor ile oynayacağımız maç öncesi sosyal medya üzerinden ‘o maçta kaç futbolcu sakatlanacak’ diye sorduğumda Bursaspor taraftarının yönetim kadar duyarsız olmadığını anladım. Milyon dolar verilen futbolcuları bakımı yapılmayan sert sahalarda antrenman yaptırıp, Timsah Arena’ya sürmenin sakatlığa davetiye çıkardığını onlar benden de iyi biliyor ama müdür takımı bilmiyor diye düşünürken Tansal Peyzaj’ın ortaklarından Mehmet Tansal aradı ve yaptığım sakatlık ironisinin bir bakımsızlık gerçeği olduğunu söyledi. Söz uzayınca görüşelim dedik ve ziyaretime geldi.

Son üç başkanlık döneminde Bursaspor’a hizmet verdiklerini, altı çim sahanın bakımını yaptıklarını, ona göre ekipmanlar ve tecrübeli kadro oluşturduklarını söyledi. Biz Bursalı ve Bursasporluyuz diyerek Bursaspor’a verdikleri hizmeti pilot çalışma ve referans faslından değerlendirerek minimum rakamlarla çalıştıklarını ancak bunlara rağmen son dönemde zaruri giderleri için bile tahsilat yapamamak ve görüşme taleplerine olumsuz cevap alma sonucunda sözleşme hükümleri gereğince hizmet vermeyi bıraktıklarını, bakiye ile ilgili sürecin devam ettiğini söyledi. Biz ayrılırken bile danışacağınız her konuda hizmet verelim ama paralı anlaşma yapmayalım hem zarar ediyoruz hem de tahsilat yapamıyoruz diye ekledi.

Çim uzmanlığı ile bahçıvan arasındaki fark bilinmeden ve ona göre hizmet alımı yapılmadan Bursaspor sahalarındaki sorunun devam edeceğinin altını çizen Tansal, bu sorunun nelere mal olacağının bilinmemesinin imkansız olduğu vurgusunu yaptı.

Bursaspor’a zarar verecek öngörülerimde haklı çıkmaktan mutsuzluk duyuyorum. Sadece kendilerine verilen avansı hızla tükettiklerinin farkında olmalarını istiyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500