Advert
İnegöl’de kar tartışması…

İnegöl’de kar tartışması…

Geçtiğimiz hafta yılın son günlerinde başlayan kar yağışı Bursa’ya ulaşımı ciddi olarak etkilerken, bundan en büyük payı da her zamanki gibi Mezit Boğazı aldı. Başlangıçta geliş istikametinde kayarak yolu kapatan TIR sebebiyle ulaşım ciddi olarak sekteye uğramıştı ve araçlar saatlerce yolun açılmasını beklemişlerdi. Yılın son günü de aynı bölgede kar temizleme dozerinin kayarak yolu kapatması sonucunda bu kez gidiş istikametinde uzun süreli beklemeler olduğu bilgileri gerek İnegöl Belediyesi basın servisinden gerekse Sosyal Medya paylaşımlarından anında alıyorduk.

İnegöl Belediyesi sadece durum paylaşımı yapmıyor. Yolda kalan araçlara kumanya desteği vererek onların sadece moral değil yaşam desteği de verdiğini öğreniyorduk.

Sosyal Medyanın aydınlık yüzü bu çalışmayı takdirle değerlendirirken, kirli yüzü ise verilen desteği küçümseme gayreti içerisinde paylaşımlarda bulunuyorlardı. Bazen bir bardak su, bir lokma ekmek, bir sıcak çorbanın hayat kurtarabileceğini farkında olanlarla, Sosyal Medya çakalları arasındaki mücadeleyi ibretle izledim.

Yolda kalmayan, çaresiz bırakılmayan insanlar o bir lokma desteğin, bir bardak sütün değerini bilemezler. O araçlarda bakıma muhtaç yaşlı, hasta, bebek, hamile insanlar olabilme ihtimalini akıllarına getirmezler.

Mezitler'i bilmiyorsan...

Ankara İstikametinden gelip “Bir bakıp gitcem” diyen karlı hava gitti ama tartışmalar bitmedi.

 

Bu hafta sonu ve devamında Meteoroloji yine ve bu kez mevsimin en karlı günlerinin yaşanacağını söyledi gerçekten de kent merkezinde son yılların en yoğun kar yağışını yaşıyoruz. Mezitleryine kolay geçit vermeyecek ama bu ihmalden değil Mezitlerin karakterindendir.

Mezitleri bilmeyenler ve bir günde dört mevsimi dibine kadar yaşamayanlar zaten İnegöllü bile sayılmazlar.

İnegöl Belediyesinin çakal seslerini umursamadan yine aynı hizmet ve desteği vererek kendisinden bekleneni yapacağına inanıyordum. Gerçekten de öyle oldu. Zaten günümüzde bir hafta önceden davullarla zurnalarla gelen hava olaylarına karşı mazeret üretmek hak değildir. 

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a bu tartışmayı sorduğumda ‘ Biz belediye ve insan olarak görevimizi yapıyoruz. Karda kışta yolda kalmanın çaresizliğini bilmeyen klavyeden menkul kişileri dikkate almıyoruz’ diyerek bir anlamda yapılan hizmeti tartışmaya kapattı. İnegöl Belediyesi karda yiyecek bulamayan hayvanlar için bir çalışma yaparak doğaya yiyecek bıraktığını da ekleyelim.

Allah aşkına sosyal medyada bu tür hizmetleri döner mi vermiş, Köfte-Piyaz mı servis etmiş diye küçümsemeye kalkmayın. Siyaset böyle yapılmaz. İç muhalefete ise bu yaklaşım hiç yakışmaz.

İnegöl’ün karla imtihanının daha iyisinin nasıl verileceğini anlatın biz de doğru bulduğumuzu yazıp uyaralım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500