Advert
Diyetinize sadık kalın
Salih Kaba

Diyetinize sadık kalın

Bir gün yine kendi kendinize diyete başlama kararı aldınız ama ne yazık ki 1 hafta dayanabildiniz. Diyette önemli olan asıl şey yarım bırakmadan düzenli bir şekilde programa uymaktır. Bana göre en az 2 ay boyunca en ufak bir yanlış yapılmadan bir uzmanın hazırladığı programa sadık kalın. O zaman başarının kapısını aralamış olursunuz.

İşte altın tüyolar

Diyette devamlılık için neler yapabiliriz?

 

1-AH ŞU YASAKLI DİYETLER

Tamamen hayatınızdan çıkarmaya çalıştığınız yiyecekleri bir süre sonra cazip hale getirecek ve sabah akşam kendinizi o yiyecekleri tüketir halde bulacaksınız. Çözüm: Birkaç gününüzü değil, hayatınızı değiştirmeye çalıştığınız bu düzende istikrarı sağlamak için haftada 1 kez 1 öğününüzü serbest bırakın.

 

2-ÖNDEN BİR SALATA

Yemeğe başladıktan sonra beyne tokluk sinyalinin gitmesinin en az 15-20 dakika sürdüğünün herkes tarafından bilinir, "Az çiğneyip, hızlı yerseniz tokluk oluşana kadarki sürede daha çok yemek yersiniz ve aldığınız kalori miktarı artar. Bu nedenle yemek yeme hızınızı yavaşlatmanız önemli. Aynı zamanda yemeğin başlangıcını salata ile yaparsanız, yemekte aşırıya kaçmanızın önüne geçmiş olursunuz.

 

3-METABOLİZMANIZI DA UYANDIRIN

Gün içerisinde enerjinizi ve motivasyonunuzu koruyabilmek için güne her gün farklı bir kahvaltıyla başlanılması gerekiyor. Rahatlatıcı etkiye sahip serotonin hormonumuzun salgılanmasına yardımcı olan, kepeği ayrılmamış tahıllardan yapılmış ekmekleri veya tam tahıllı kahvaltılık gevrekleri kahvaltınızı çeşitlendirmek için kullanabilirsiniz. Besin tüketme, sindirim sistemimizi aktive ettiği için sabah yapacağımız dengeli bir kahvaltı, metabolizmamızın çalışmasını sağlayarak, sabah yorgunluğumuzu atmamıza da destek olur.

4-ZAYIF İNSANLAR GİBİ DÜŞÜNEBİLME

 

İnsan davranışlarını düşünceleri yönlendirir. Yeme ve kalori harcama konusunda zayıf insanlar gibi düşünebilirsek, diyet yapma davranışlarımızı da yönlendirebiliriz.

Bu becerilerin kazanılmasında size yardımcı olacak bir psikoterapi türü Bilişsel Davranışçı Terapi’dir. Bilişsel Davranışçı Terapi tüm dünyada yaygın olarak kullanılan, diyet yapma becerilerini kazandırma konusunda etkinliği araştırmalarla gösterilmiş, kanıta dayalı bir psikoterapi yöntemidir.

 

5-DUYGUSAL FARKLILIKLARIN ETKİSİ

Olumsuz bir duyguyu (öfke, üzüntü, can sıkıntısı vb.) gidermek için yemek yiyorsak aşırı yeme olasılığımız fazladır. Üstelik yemek yeme olumsuz duyguyu sadece kısa vadeli olarak giderir, uzun vadede ise kilo almanın yarattığı suçluluk ve pişmanlık kişiyi gene duygusal yemeye iter.

Tabi bunları yaparken egzersiz yapmayı ihmal etmeyin ikisi bir arada yapılırsa ortaya çıkan görüntü bir o kadar estetik olacaktır... Sağlıkla Kalın!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500