Advert
Bursa’da varsa bir sorun... Çözüm için karşınızda Cemalettin Torun

Bursa’da varsa bir sorun... Çözüm için karşınızda Cemalettin Torun

Ak Parti Bursa İl Başkanlığına ziyaret yapacağımız söylendiğinde bir anda kafamda onlarca soru belirdi ve zaman konusunda sıkıntı olup olmadığını öğrenmek için Ak Partinin basın ilişkilerini düzenleyen kardeşim İsmail Hakkı Yoğurtçu’yu aradım ve ne kadar vaktimiz olacak sordum. ‘Ağabey ziyaretler genellikle yarım saatte toparlanıyor ama sizden sonra şimdilik program yok ucu açık görünüyor” cevabını alınca teklememek için geceden ajandama soruları sıralamaya başladım. Her zamanki gibi randevu saatinden on dakika önce Ak Parti İl Başkanlığı binasına geldik. Başkan Cemalettin Torun’ da tam vaktinde geldi ve makamında sohbete başladık. Hoş geldiniz faslından sonra zamanı iyi kullanmak adına soluk almadan sorularımı sıraladım.

Sırasıyla,

15 Temmuz’da Bursa’da neler oldu?

"Bursa 15 Temmuz melanetine karşı ilk doğru refleksi veren ve olası kıpırdanmaları kesin hamle ile bitiren il olarak tarihe geçmiştir. Biliyorsunuz ilk tutuklamalar da Bursa’da olmuştur. O gece kalkışma haberini aldığımızda hemen İl Başkanlığına geldik ve durumu buradan takip ettik ve gerekli temasları kurup bilgi edinerek gereğini de yaptık. FETÖ’cü subay toparlandı ve tutuklandı. Burada çok önemli bir ayrıntı var. Üzerinden kendisi gibi diğer illerde sizde sıkıyönetim komutanları listesi çıkınca onların deşifre edilip tutuklanması ile kısa zamanda uzun ve önemli bir mesafe alındı.  Sonrasında da Cumhurbaşkanımızın talimatını uygulayarak Parti İl Binamızın bulunduğu 15 Temmuz Demokrasi Meydanından bir dakika ayrılmadan demokrasi nöbetimizi tuttuk" dedi.

"Burada önemli konuya açıklık getirmek istiyorum. Bizim paralel yapılanma ile yol arkadaşlığımız olmadı. Biz fıtratımız gereği vesayete karşı olduk ve yerine milli iradeyi hakim kılmak gibi bir görevimiz vardı. Onların da söylemi vesayete karşı idi ama sonuçta yerine kendi vesayetlerini kurma gayretlerini görünce tepki koyduk ve kumpas ile karşılaştık. Bu terörist yapının önünde engel olduğumuz için hedefindeki parti olduk. Durum bundan ibarettir diyerek" tartışmalara noktayı koydu.

Bursa’dan memnun musunuz?

"Biz her zaman Bursa halkına inandık ve güvendik. Onlar da bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Beni en çok mutlu eden şey Demokrasi Nöbetlerini biz sadece bizde kayıtlı ve partili vatandaşlarımıza bildirdik. Kayıtlı olmayanlara doğal olarak bildirim yapamadık ama meydan partili partisiz ya da muhalefet partilere mensup hemşerilerimiz tarafından dolduruldu. Bundan daha büyük bir mutluluk olabilir mi? Bursa halkı bu duruşu ile tek kurşun atılmadan hain kalkışmayı def etmeyi bilmiştir" diyerek güveninin altını çizdi.

Bursa Vekillerinden memnun musunuz? Bursa lobisi zayıf diyenlere katılıyor musunuz?

Bursa Vekillerimiz çok iyi çalışıyorlar. Hepsinin önemli görevleri var ama yine de her ay Bursa’da ve burada toplantı yapıyoruz ve Bursa ile ilgili bütün sorunları masaya yatırıyoruz ve takibini istiyoruz.  Onlarda gereğini yapıyorlar. Lobi konusundaki eleştirileri ben de duyuyorum. Aslında bunu şöyle yorumluyorum. Yaptıklarımızı gerektiği gibi anlatamayınca, Ankara’da gücümüzü ifade etmedikçe böyle bir algı doğuyor. Bunu değerlendirip bu eksikliğimizi gidermemiz gerekiyor demek ki… Bursa’da mega projelerin hayata geçmesi, Oto test merkezi, Hastaneler, Yüksek Hızlı Tren gibi projeler yerel seçimlere kadar toparlanacaktır. Bunlar içerisinde doğrusu YHT konusunda geciktik ama güzergahta zemin sorunları ile karşılaştık. Yeni güzergahın yüzde sekseni bitti ve o hat en çok sanatsal yapıların bulunduğu hat olacaktır.

Büyükşehir hizmetlerine ciddi eleştiriler var. Ne diyorsunuz?

Recep Altepe ile çok iyi ilişkimiz ve yakın dostluğumuz var. Her konuda uyum içinde çalışıyoruz. Hizmet ederseniz hata yapmanız da kaçınılmaz oluyor. Ak Partili Belediyelerin “Bursa’ya yaptığı yatırımların yarısı Cumhuriyet Tarihi boyunca yapılmamıştır. Trafik sorunu vardır. Bunun farkındayız ve 2017 yılı sonuna kadar yapacağımız alternatif yollarla bu sorun bitecektir. Oto yol bitti, Ocak’ta açılacak ve İstanbul- İzmir aksı Bursa’yı teğet geçince onun da getireceği rahatlıkla sorun kalmayacak. Şunu da unutmayalım Bursa’da yaklaşık 3 kişiye bir araç düşüyor” deyince, Bursa halkının trafik anlayışını yeniden formatlaması konusunda da mutabık kaldık. BŞB yorgun mu düştü? diye sordum. Hayır dedi ve tam bir yıl sonra bugün ektiklerimizin hasadını alacağız. O zaman yorulmadığımızı anlayacaksınız diye ilave etti.

Üç yıldır İl Başkanı olarak görev yapıyorsunuz. Parti içinde tartışılmıyorsunuz ama dışarıda sizi bol miktarda eleştirenler,  kavgaya çekmek isteyenler var. Bunlara cevap vermiyorsunuz.  Bunlara sinirlenmiyor musunuz? Nasıl sabrediyorsunuz?

Ben üç yıldır İl Başkanlığı yapıyorum ama otuz yıldır siyasetin içerisindeyim. Her türlü sataşmaya cevap verecek olsam üretim yapamam. Bazen arkadaşlar da üzülerek söylediklerinde “İşimize ve kendimize bakalım kendimizden kuşkumuz yoksa ve işimizi yapıyorsak kafanıza takmayın” diyorum. Hukuk olarak yapılacak şeylerin gereğini de yapıyoruz. Ben Ak Parti Bursa İl Başkanıyım. Yaşamımı iş disiplini ve halka hizmet aşkıyla düzenledim. Bunun için siyaset yapıyorum. Bursa’da Ak Parti döneminde doğru yapılan, yanlış yapılan ya da yapılmayan bütün hizmetlerinden sorumlu tutuyorum deyince Doğanbey dedim. Yanlıştı dedi. Neden dedim. Herkesi mutlu edecek mükemmel bir çözüm aramak bütün paydaşlara zarar ettirdi dedi. Halk, BŞB, Osmangazi Belediyesi, TOKİ ve en önemlisi Bursa’nın kendisi kent silueti zarar etti dedi. Çözelim dedim faturası 600 trilyon ve çözüm torunlarımıza kalacak diyecek kadar açık sözlü oldu. Bari bölgeyi rehabilite edelim dedim hep birlikte yapalım dedi.

Cumhurbaşkanlığı konusunda meydanlara ne zaman çıkacaksınız ve halka neler söyleyeceksiniz?

Önce TBMM’den çıkacak sonucu göreceğiz ve ona göre programlarımızı hazırlayacağız dedi. Biz, insanoğlunun en mutlak gerçeğinin fani olmasını, ülkemizin bekasını, huzur ve istikrar için güçlü iktidarların gerektiğini, koalisyonların ülkeyi ne hale soktuğunu, dış güçlerin ülkemize dişlerini bilediğini en iyi bilen kuşağız. Yani bu yasa bir kişinin mutlu olması için çıkarılan bir yasa değildir. Bugün için doğal liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan zaten görev ve yetkilerini sonuna kadar kullanmaktadır ve Anayasa değişirse bile en fazla iki dönem seçilecektir. Biz halkımıza bunu anlatacağız. Halkımızın da iradesini bu yolda kullanacağına inancımız tamdır dedi. Cemalettin Torun Başkan yarım saat için oturduğumuz sohbetin iki saati bulduğunu son çay molasında kayıt cihazına bakınca gördü ve son çaylarımızı kayıtsız sohbetle bitirirken arayı uzatmamak gerektiğini de konuştuk. Gerçekten sorduğum her şeye açık, samimi ve net yanıtlar verdi. Bursa ile ilgili bütün sorunları kimseye fatura ya da  havale etmemesi kendi kusuru olarak görmesi bende “Bursa için varsa bir sorun, anında ilgilenir Cemalettin Torun” algısı bıraktı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500