Advert
Marmara’nın terasıdır Yıldıztepe

Marmara’nın terasıdır Yıldıztepe

 

 

Bir zamanlar Mudanya’nın bittiği nokta olan Arnavutköy plajından sonra sanki gökyüzüne uzanan bir merdiven gibi tırmanan yolun tepe noktasında Marmara Denizi’nin en güzel her halinin yaşandığı yerdir Yıldıztepe…

Güneşin doğuşu ve tan yeri en güzel oradan izlenir. Güneşin denizin üzerinde ufuk çizgisini geçip kaybolmasının da en güzel halidir. Dolunay zamanı mehtaplı gecelerin seyir tepesi yine Yıldıztepe’dir. Güneşin yakıcı sıcağından kurtulmak için devamlı esintisiyle doğal klima ortamı sunar bizlere…

Ve Yıldıztepe zeytin ağaçları ile bezenmiş tarihin gözbebeği olan Siği(Kumyaka) ve Trilye (Zeytinbağı) yolunun başlangıcıdır.

Her dönemin yıldızı olan bu yer ile ilgili o kadar çok özel hesap yapılmıştır ki; sonunda Allah korumuş derler ya Yıldıztepe’de o fasıldan korunup bu günlere gelmiştir.

Bazı şeylerin geç olmasından hayır doğduğunu Merinos AKKM’de yaşadık. Orasını da ne mimarlar, ne müteahhitler, ne iş adamları istemişti ama rahmetli Hikmet Şahin orasını Bursa’ya kazandırmıştı.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, seçim bildirgesinin en önemli maddelerinden biri olan Yıldıztepe Projesi’nin startını verdi. Ben dahil çok kişinin belediye olanakları ile yapılmasına şans vermediği projeyi yancı, yüklenici, işlet-devretçi aramadan iki yılda bitireceğinin sözünü de verdi. Yetmedi süre konusunda ‘iddiaya girebilirsiniz’ dedi.

Başkan’dan al haberi…

Başkan’ı biraz deşeledim. Doğrusu benimde aklıma yattı. Projede ticari ve sosyal alanlar var. Her biri için talepte bulunanlar altyapı sonrasını yapacak ama bitiminde haliyle pozitif ayrımcılıkla uygun kira da ödeyerek yıllık TEFE-TÜFE artışlı uzun süreli kiracı olacak. Yani kötü örneklerde olduğu gibi yapan tesisin cennet vade sahibi olamayacak.

‘Uygulanabilirliği var mı?’diye soranlara imkanı ve vizyonu olanlar için kaçırılmayacak bir fırsat olarak öneririm. Mudanya barışın başkenti ise Yıldıztepede onun Topkapı Sarayı’dır. Sarayburnu gibi yerde iş yapmak değil, yapamamak beceri ister.

Mudanya’nın sahil yolu bile aynı sistemle yapılabilir ve 2 yıl önce esnafının ve halkının yüzü gülerdi.

Başkan’ın seçim sathı mahalline girilmeden bitireceğinin altını çizdiği bu önemli projenin temel atma törenine Mudanya’ya yeni atanan Kaymakamda katıldı ve çok olumlu mesajlar verirken vizyonunu da ortaya koydu. İlk izlenimlerimden Mudanya adına mutlu oldum.

Bende özel bir yeri olan, her köşesinde çocukluğumun, gençliğimin anılarını bir müze gibi saklayan Mudanya’ma ne yapılsa azdır diyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500