Advert
Yarından tezi yok!

Yarından tezi yok!

Reina’ya yapılan terör saldırısı sonucunda an itibariyle 39 insanın ölümü 100’e yakın insanın yaralanmasının içini doğru okumalıyız. Ölenlerin büyük çoğunluğunun Orta Doğu uyruklu turist olduğu ayrıntısını görmeliyiz.

Yarından tezi yok! Amerikan sinemasının şiddet içeren filmlerinin içinden fırlamış sahne gibi Reina’yı vuran terörün maksadı üzerinde kafa yorarken, bizim gibi düşünmeyenlerin hak ettikleri lanet gibi basit ve ahlaksız düşüncelerimizin üzerini çizmeliyiz.

Yarından tezi yok! Düşünce farklılıklarımız üzerinden içimize nifak sokmak isteyen yazan çizen, okuyan okumayan, düşünen düşünmeyen, konuşan konuşmayan kim varsa içimizden atmamız gerekiyor.

Birileri dinimizde olmayan bir kutlamanın bedelini ödemişler dememeli, öteki birileri ise Suriye’ye girerek başımıza bu işleri neden aldığımızı söyleyerek bilgi sahibi olmadan ahkam kesmemelidirler.

Bir de İçişleri Bakanımızın her saldırıdan sonra ekranların karşısına geçerek bahara vade verip ‘bitireceğiz’ kelamını etmeden bütün enerjisini “bitirmek” için harcamasını diliyorum.

Bu uluslararası bir tezgâhın sahneye koyduğu son oyundur. Kıt aklımla gördüğüm bu saldırı kurgusu FETÖ ya da PKK’nın zekasının çok üzerindedir. Özel bir günde, özel bir yerde, özel bir grubun hedeflendiği, bizi içimizden vurmak amaçlı emperyal kirli bir oyundur.

Siz son günlerde Google üzerinden pazarlanmaya çalışılan, demosu ücretsiz verilen ve reklâmlara kadar giren tank savaş oyunlarını tesadüf mü sanıyorsunuz?

Savaşı aklı başında olan kimsenin isteyeceğini düşünmeyenlerdenim ama bazen kaçınılmaz da oluyor. Ben Suriye’ye girmemizi yanlış bulanlardandım ama siyasi kaygılarından arınmış, pırıl pırıl insan ve ülke sevdasını yüreğinde taşıyan bir bilene sorduğumda bana “Orada herkes var. Bizim Suriye’de yakın olduğumuz unsurlar da var. Bizi hedefe koyan unsurlar da var. Sınırımızdaki bu uluslararası davada taraf olabilmek, masaya oturabilmek için maalesef oraya girmemiz gerekiyor” dedi. Geçmişte çekimser anlayışın hakim olduğu dış siyaset anlayışımızın bizi platformda etkisiz eleman yaptığını da ekleyen Ertuğrul Mat ağabeyime katılmamak mümkün müdür?

Dediğim gibi yarından tezi gerek yazılı ve görsel medyada, gerek sosyal medyada bu insanlık dışı saldırı üzerinden siyaset, hamaset ve din devşiren herkesi Allah’ın lanetine havale edeceğim.

Ben konu tasavvuf olunca Yunus Emre’yi seçerim. Onun hırs ve beklentiden uzak Allah’a teslim olma anlayışına hayranım ve onun dediği gibi her ahval ve şeraitte yaratılanı severim, Yaradan’dan ötürü…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500