Advert
‘Bill’ neden gelsin?

‘Bill’ neden gelsin?

 Bill Gates, geleceğin kariyer için en önemli alanların Fen Bilimleri, Matematik ve Ekonomi olacağını düşündüğünü  açıklarken kendisini zirveye oturtan “Yazılım & Bilişim “  sektörlerinden bahsetmemesi ilgimi çekti.

 Adamın hedef olarak bitirdiği kariyer alanının bizim ülkemiz adına hala ulaşılması zor ama ekonomik diriliş reçetesi  olarak görmemiz hedef ve vizyon olarak ne kadar dipte olduğumuzu göstermiyor mu?

 “Mutlaka kod yazmanız gerekmiyor fakat mühendislerin neler yapabildiklerini ve ne yapamayacaklarını  anlamanız gerekiyor” diyen Bill Gates, Mühendislik, Ekonomi ve Matematik alanlarında iyi yetişmiş beyinlerin  gelecekte tüm kurumlar için değişimin tetikleyicisi olacağını düşündüğünü belirterek bir anlamda kendi grubunun  geleceğinin yol haritasını çizdi.

 BİSİAD Başkanı Osman Akın bir sohbetimizde bana Yazılım ve Bilişim konusunda doğru adımlar atmadan 2023  hedeflerinin tutturulmasının hayal olduğunu ifade etmişti. Ben de bunun nasıl olacağını sorduğumda, “Ağabey örneğin  Bill Gates’i davet edeceksin ve bir dizi konferans verdireceksin. Hükümetin, Milli Eğitimin, Akademik Eğitim  veren kurumların ufuklarını açacaksın“ diye cevap verdi.

 Iııh! Olmaz dedim ve bilgi sahibi olmada fikir sahibi olmanın verdiği cahil cesaret ile “Hesabına her dakika bir milyon  dolar yatankoskoca Bill Gates gelecek sana ders verecek. Onu hangi para ile ikna edeceksin ki” diye ilave ettim.

 “Yanlış düşünüyorsun, o parayı geçti Ağabey, onun dünyanın geleceği adına kurduğu insani yardım fonları var.  Oraya para yatırıp bağışta bulunuyorsun ve takvim ayarlanıyor. Hem her sene Marmaris’te Mavi Tur yapan adamı  ikna etmekten kolay ne var” deyince aklıma yattı.

 Bill Gates’in geçtiğimiz günlerde temiz enerji üretmenin yeni yollarına yatırım yapmak ve iklim değişikliği ile mücadele  etmek hedefiyle yola çıkan 1 milyar dolarlık bir fonun başına geçeceğini öğrenince inancım pekişti.

 Her şeye para ayırıyoruz. Artık, ülke olarak, Karpuz, Enginar, Fasulye, Kabak, Üzüm, Erik, Peynir, Zeytin, Ahududu,  Hamsi, Turşu, Kokoreç gibi zorlama festivalleri icat edip ya da hayali açılış törenlerine büyük paralar sarf edeceğimize bir yıllık festival bütçesi ile ‘Bill’ ülkemize gelir ve bizi kendimize getirir diye düşünüyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500