Advert
Mudanya sahil projesi için verilen sözler ve gerçekler

Mudanya sahil projesi için verilen sözler ve gerçekler

Mudanya sahil projesinde ilk etap olan Mütareke Binası ile BUDO İskelesi arasında kalan bir kilometrelik sahil bandında yapımına başlanan proje için Başkan Recep Altepe“Yaklaşık 30 bin metrekarelik alanda düzenleme yapılmış olacak. Deniz dolgusu, su içi betonları, deniz üstünde seyir terasları, yürüyüş yolları, yeşil alanlar, çevre düzenlemesi, çeşitli kafe ve büfelerle burası tam anlamıyla bir sahil bandı olacak. Gerek Mudanyalıların gerekse Bursalıların en önemli buluşma noktası haline gelecek. Yaklaşık 20 milyon TL’ye mal olacak çalışmalar, şimdiden halkımıza hayırlı olsun” diyerek sözünü söyle bağlamıştı.

“Deniz dolgusu, su içi betonları, deniz üstünde seyir terasları, yürüyüş yolları, yeşil alanlar, çevre düzenlemesi, çeşitli kafe ve büfelerle burası tam anlamıyla bir sahil bandı olacak”

Mudanya sahili Türkiye’nin sağlık için yürüyüş yapılabilecek bol oksijenli, denizden bazen poyraz, bazen imbat desteği ile iyotla birlikte gelen canlandırıcı etkisi ile yürürken mutlu eden doğal klimalı bir atmosfere sahiptir. Bursa’nın tatil beldesi olan Mudanya sahillerinin son dönemde Türkiye’nin, İstanbul’un hatta Körfez Ülkelerinin gözdesi olması tesadüf değildir.

BŞB Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Mudanya sahil düzenleme projesi de bir anlamda bu talebe karşı yapılacak en güzel hizmet olduğunu düşünüyorduk.

Bundan 2.5 yıl önce başlayan inşaatın verdiği rahatsızlığı sineye çekerek, üç beş ay sonra bitecek bir kilometrelik düzenlemenin hayalini kuruyorduk. Şantiye alanı kaplama sacları ile toplumdan tecrit edilince Mudanya merkezinde yaşayanlar bir anlamda denize hasret kalmıştı.

Yine de birkaç ay sonra bitecek inşaat için çekilecek olan sıkıntıya değerdi.

Peki, gerçek öyle mi oldu?

Bursa’nın en büyük ve son hayal kırıklıklarından biri olan inşaat hala başlangıç seviyesindedir. İhale şartlarından tutun ihale iptallerine kadar yaşanan bütün süreçler sözleşme ve hukuk garabeti olarak tarihe geçmiştir. Bu sürecin alanı, vereni, itiraz edeni, itirazı kabul edeni, ardından iptal edeni bütün muhataplarının aynı iktidar döneminde olması ayrı bir talihsizliktir.

Bütün bunlar olurken gerçek faturayı Mudanya halkı ile oraya nefes almaya giden Bursa halkı ödemektedir.

BŞB’nin bu proje konusunda inandırıcılığını kaybetmesi de ayrı bir sorundur.

İki yıl önce bitmesi planlanan sahil projesinde son iki yaz sezonu esnafıyla, yaşayanıyla büyük yıkım olmuştur ve Mudanya’nın sabrı taşmak üzeredir.

Keşke Mudanya’da bu iş başlamamış olsaydı ve Mudanya Belediyesinin kendi imkânları ile yapabileceği düzenlemeler ve geri kazanımlarla sahil korunsaydı.

Bu “itina ile yürümeyen” projenin bedelinin BŞB için çok ağır olacağını şimdiden uyarıyorum ve bu baharın son avans olduğunun altını çiziyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500