Advert
2016’da erken genel seçim
Erkan Ateş

2016’da erken genel seçim

 

Siyasetin gündemi AK Parti’nin olağanüstü kongresi ile Meclis’in dokunulmazlık oylaması arasında gidip geldi. AK Parti’de yapılan kurultayda delegeler genel başkan ve doğal olarak Başbakan olarak Binali Yıldırım’ı seçerek radikal bir değişiklik yaptı. Böylece deyim yerindeyse köprüyü geçerken at değiştirmiş oldular.

MHP’li vekiller ise Bahçeli’nin yerinde kalması için ciddi çabalar sarf eden AK Parti’ye diyet borcunu ödediğinden artık verdiği oyun rengi bile tartışılmaz oldu. CHP’de ise bütün bu dengelerin içinde milletvekillerinin dokunulmazlık dosyalarının ilk oylamasında firesiz hayır oyu vermesi, ikinci oylamada bilinçli fire verilmesinin bir ve birden çok anlamının olduğu ortaya çıktı.

 AK Parti’deki bu değişim belki çok sancısız, tepkisiz ve sorunsuz gözüküyor ancak Binali Yıldırım başkanlığındaki bir AK Parti’nin çok güçlü olacağını söyleyenler kadar büyük bir hata olduğunu söyleyenler de var. Bu değişimin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elini güçlendirdiğini düşünenlerin aksine siyaseten önemli bir kozunun elinden alınarak referandum seçeneğini kaybederek, zayıfladığını vurgulayanlar da var. Ayrıca Binali Yıldırımlı AK Parti’nin çok uzun soluklu bir hükümet olmayacağını, Cumhurbaşkanı’nın bu yıl baskın bir erken seçim planlayarak Başkanlık sistemini devreye koymayı düşündüğü  söyleniyor.

  CHP’de ise milletvekilleri dokunulmazlık dosyalarının meclis oylanması, parti içinde  yeni bir tartışmayı beraberinde getirdi. Rakibin her oylamada kazanıyor olması daha sonra güçlenmesine, toplanmasına ve yenilenmesine zaman kazandırıyor diye düşünenlerin yanı sıra AK Parti’ye ilk oylamada asıl mesaj verilerek CHP’nin AK Parti’ye yeni bir mağduriyet ortamı yaratılmadığını düşünenler de vardı.

 MHP’de ise Devlet Bahçeli’nin karizmasının yerle bir olduğu bir gelişmeye tanık olduk. Yeterli imza toplansa dahi 2018’den önce kurultay olmayacak diyen Bahçeli, 10 Temmuz kurultay tarihini açıklayacak kadar küçülerek çağrı heyetinin görev alanına müdahil olmuş oldu. Böylece AK Parti’ye vermiş olduğu desteğin bedelini Bahçeli kurultayda ödeyecek gibi.

Binali Yıldırım başkanlığındaki yeni kabine  ile profili düşük bir süreç başlamış oldu, bu süreci başkanlık sistemine taşımak için 11 Kasım 2016 öncesi bir erken seçim olasılığı yüksek görünüyor .Bunun dışındaki formülleri Kemal Kılıçdaroğlu AK Parti’ye kapatmış görünüyor.

  

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500