Advert
Tahsil, bazılarından cehaleti bile almaz!

Tahsil, bazılarından cehaleti bile almaz!

 

Allah’ın emri olan Kuran-ı Kerim insanlığa rehber olarak Cebrail A.S. tarafından Peygamberimiz Hz. Muhammet S.A.V.vasıtasıyla tebliğ edildiğinde ilk ayeti İKRA (Oku) olmuştur. Yüce Yaratan, okumanın öğrenmenin insanlığın düşmanı olan cehaletin, karanlığın ve hurafelerin tek çaresi olduğunu işaret etmiştir.

Her satırı bir mucize olan Kuran-ı Kerim’i idrak için okumak ve okuduğunu anlamak gerekir. Bunun için de doğru eğitim almak gerekir. Yani hiçbir dönemde kötü öğrenci yoktur, kötü eğitimciler vardır. O kötü öğretmenlerdir ki; tek kitap tek mezhep olan İslamiyet’i lime lime etmişler ve etmeye devam etmektedirler.

Hz. Muhammed Kuran-ı Kerim’i içine öylesine sindirmiştir ki; önündeki ve kendisinden sonraki fani yaşamı kıyamete kadar görmüştür. O nedenle ‘İlim Çin’de olsa alınız‘ Hadis-i Şerifi ile bilginin önemine vurgu yaparak;

İlim evrenseldir. İnsanlığa yararı olan bilgi belli bir ülkenin malı değildir ve her yerde bulunabilir, doğru bilginin milliyeti yoktur ve herkes kullanabilir.İnsan doğru bilgiyi devrin bilinen en uzak diyarı olan Çin’de de olsa aramalı ve onu her nerede bulursa almalıdır.
Allah faydalı ve doğru bilgiyi isteyene verir. İnsanları arasında fark gözetmez. İlim isteyen, uğruna emek koyan, uğrunda çalışan ve edebiyle talep edenler faydalı bilgiye ulaşma hususunda Allah’tan yardım görür.

Hal böyle iken kerameti kendinden menkul, haram tezgâhlarda işlem görmüş ama nafakasını kazandığı ilmi inkâr ederek ekmeğine necaset doğrayan birisinin cehaleti kutsamasına elbette hayret etmedim.

Bu o zavallının suçu değildir. Bu onu yetiştiren hocaların yetersizliklerin onun hamuruna kattığı değersizliktir.

Bilimsel Akademik unvanlar taşımak kişiye değer katmaz. Toplum adına ne yaptığın, nasıl bir katma değer yarattığındır seni değerli insan yapan…

Ancak; zatı muhterem varsa kerime ve mahdumlarını cahil bırakarak topluma hayırlı(!) insan olarak yetiştirdiyse ‘özü sözü bir’ olduğundan iddiasına şiddetle katılmasam da saygı duymak zorundayım.

Millete cehaletin yakıştığının altını çizerken, kendi  evlatlarını kolejlerde üniversitelerde okutuyorsa, sinyalcinin önde gidenidir. O zaman da Kuran-ı Kerim emri ve Hadis-i Şerif’in tavsiyesi dururken, onun sinyaline kanıp, ona makam ihsan eden anlayış adına üzülürüm.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500