Advert
Kanal İstanbul tezgah mı!?..

Kanal İstanbul tezgah mı!?..

Geçtiğimiz hafta ülkemizin gündeminde olan “Kanal İstanbul projesi” ile ilgili bir gönderi aldım. Sosyal medya’da benim gibi başkalarına gönderilmesi olası olan bu gönderinin, özellikle kamuoyu ile paylaşılması da istenmişti.

“Kanal İstanbul” tezgâhına uyanın!.. Uyandırın!..” başlığıyla TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi imzalı gönderilen bu iletiyi, sosyal medyada paylaşmak yerine siz okuyucularımla paylaşmayı uygun gördüm.

“Sağcısı, solcusu, dindarı, milliyetçisi, ulusalcısı her ne isen, tek kalan ortak noktamız olan ülkemizin Trakya bölgesinin altı petrol ve doğalgaz kaynıyor. ‘Yap-İşlet-Devret’ modeli ile ‘İstanbul Kanal Projesi’ ihalesini alacak firma veya firmaların tüm Trakya’ya hâkim olacağı” iddiasına yer verilen gönderide şu görüşlere yer veriliyor:

“Trakya bölgesinde herkes topraklarını satacak. Trakya’nın Asya ile bağlantısını kesecekler. Çünkü kanal ile Avrupa yakası ayrılmış olacak.

Proje, emperyalistlerin Trakya’yı Anadolu’dan koparma projesidir.

Herkes aklını başına toplasın. Aynı oyun Güneydoğu Anadolu’da mayınlı arazide yapılmak istendi. Ancak oluşturulan duyarlı kamuoyu yüzünden hükümet geri adım atmıştı. Şimdi İstanbul Kanal projesiyle Trakya, Türk milletinin elinden alınacak. Yabancılara 49 yıllığına devredilecek.

Uyanmanın vakti geldi. Türk ordusunu da "bak, havada kuş var!" diye başka yöne yönlendirdiler. Onlar PKK ile uğraşırken Türkiye toprakları elden çıkarılacak. Kıbrıs da İngiltere'ye 49 yıllığına verilmiş, elimizden aynı yöntemle alınmıştı. Hala problem yaşıyoruz.

Hepinizin bildiği gibi ETİBANK, özelleştirilecek ve bor işletmeleri Etibank bünyesinde. Alıcısı da hazır, ABD konulan fiyat, 40 milyon dolar. Asıl değeri 9 trilyon dolar.

İşte burası çok önemli.. Bor'la çalışan araba üretildi. Maliyeti 200 lira. Bir kg bor ile 19 bin km. yol yapabiliyor. Bu, petrolün hâkimiyetin sonu demek. Batılı ülkeler bor işletmeciliğinin kansere yol açtığını iddia ederek bor madeninden soğutma çabası içindeler. Oysa bu mucize Bor madeni, şu anda kanser tedavisinde kullanılmaktadır.

Türkiye kıskaçta..

Arabayı bor madeniyle çalıştıracak patentli 600 proje olduğu ortaya çıktı!.

Türkiye, dünyada bor rezervinin yüzde 73'üne sahip. Uluslararası “teröristler” Türkiye uyanmadan bu kaynağı ele geçirmeyi planlıyor.”

Çılgın proje; Kanal İstanbul..

İkinci Boğaz olarak ifade edilen “Kanal İstanbul” projesi, Karadeniz’i Marmara’ya bağlayan bir suyolu projesidir.

2011'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “çılgın proje” olarak açıklanan “Kanal İstanbul Projesi”, Karadeniz ve Marmara’yı birleştirecek. Boğaz trafiğinin rahatlaması beklenen ve 2023’te tamamlanması planlanan yapay suyolu, 400 metre genişliğinde, 43 kilometre uzunluğunda ve 25 metre derinliğinde olacak ve 15 milyar dolara mal olacak.

Trakya'da faaliyet gösteren Kanada menşeli Marsa Enerji firmasından yapılan açıklamada; yeni keşfedilen Poyraz doğalgaz sahasında rezervinin 600 milyon metreküp olduğu belirtildi. Sahadaki kanıtlanmış rezervin 277 milyon metreküp olduğu ifade edilen açıklamada, bu sahadaki toplam doğalgazın mali değerinin yaklaşık 86 milyon doları bulduğu kaydediliyor.

Türkiye'de 29 yerli, 17 yabancı olmak üzere toplam 46 petrol şirketi faaliyet gösteriyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500