Advert
Sonunda siyaseti de kaptırmayı becerdik…!

Sonunda siyaseti de kaptırmayı becerdik…!

 

Bursa üzerinden geleceğimizin bize hesap soracağı yıllara dolu dizgin gidiyoruz. Anadolu topraklarında kurulan 3 kıtada ayak izi olan Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkentini bitiriyoruz. Mis gibi havası, tertemiz suları, bereketli ovaları ve bağ bahçeleri ile yaşamanın ayrıcalık olduğu toprakları kaybetmeyi marifet sanıyoruz.

Bursa’yı Bursa yapan değerlerimiz olan şeftaliyi Manisa’ya, zeytini Hatay’a, havluyu Denizli’ye, kaplıcayı Afyon’a, Dağ turizmini her yere kaptırmayı itina ile becermiştir.

Yeni nesil projelerde ise sanayi üretiminde ve ihracatta önemli yeri olan ihracatta ikinci, GSMH de ikinci olan Bursa, bilişim yazılım, kongre turizminde de devlet yatırımlarında tercih edilmeyen il olmayı itina ile başarmıştır.

Başımıza gelenleri bu kayıpları bahtsız tesadüflere bağlamak için bedevi olmak gerektiren uyku halimiz devam etmektedir. Türkiye’de yatırımların siyasi tercihlere bağlı olduğunu sağır sultan bilir ama Bursa’nın kanaat önderleri(!) bilmez. Çünkü küçük oynamaya alıştırılmışlardır.

Bursa’ya ne yükleseniz taşır imajının bize el birliği ile vizyonsuz kişileri oturttuğumuz makamların hediyesi olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.

Bursa’da siyaset toplumsal unutkanlık üzerine kurgulanmaktadır. Gelene ağam gidene paşamcı anlayışın son örneğini yeni açıklanan kabineye olan “kapı arkası” eleştirilerinde net olarak görüyoruz ama iktidar partisi üyeleri dahil kimseden çıt çıkmıyor.

Ak Partili mutlu değil ama ifade edemiyor. İş alemi memnun değil ama söyleyemiyor. Kahvehanelerde bile müdavimlerden Bursa’dan adam mı çıkmıyor bakan mı çıkmıyor üzerine tezler yazılıyor.

Siyasetin iktidar hali böyle de muhalefette farklı mı diye baktığımız da onlarda da aynı tas aynı hamam devam ediyor. CHP de her şey Sena Kaleli’nin bıraktığı yerden bir tık bile ileri gitmiş değil.

MHP’ye bakıyoruz. Kendi içinde balansı tutturamayan, beklentileri görmeyen ve rakipleri dururken rüştünü ispat için refiklerine meydan okuyan siyasi ömrünün sonuna gelmiş bir anlayışın kullandığı su alan taka görünümünde kıçtan kara seyrediyor.

Bir zamanlar deve dişi siyasetçileri iktidarı ile muhalefet ile kendi partilerinde öne çıkaran Bursa, artık ortak algı olarak dillenen ithal ikameleri ile avunmayı kâr sayıyor.

Bursa kendi lobisini oluşturmadan siyasi minderde Yalova’nın sıkletine bile çıkamaz. Kazara İnegöl il yapılırsa belki onlardan kulis yapmayı lobi oluşturmayı öğreniriz. İnegöl’e ne zaman gitsem aklıma bu geliyor.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500