Advert
Ben duymadım, sizi bilmem…

Ben duymadım, sizi bilmem…

Gazeteden arkadaşlarla Yüce Allah'ın Kur’an-ı Kerim’inde bildirdiği hükmü doğrultusunda Beşevler girişinde bulunan Hacı Baba Cami’ne Cuma namazına gittik.

Caminin Kur’an Kursu bölümünde Cuma namazı sünnetini eda ettik. İmam minbere çıkıp Peygamberimizin “Mevlit Kandili” üzerinde konuştuktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nca “Halep'te İnsanlık Ölmesin" kampanyası başlattığını, bu kampanyaya için cami çıkışında yardım toplanacağı belirtilerek, toplum olarak bu kampanyaya katılması telkininde bulundu.

Bizim bölümde ön saflardan bir vatandaş: Ayağa kalkarak; İmamın bu telkine karşı,“Bıktık artık camilerde yardım toplanmasından. Suriyeliler gidip memleketlerinde savaşsınlar, şehirlerini savunsunlar” diye yüksek sesle tepki gösterdi.

Cemaatten bazıları “sus, burası tepki göstermenin yeri değil” deyince Adam:“Yalan mı söylüyorum? Gidip şehirlerini savunsunlar. Sizler bana sus diyorsunuz” karşılığını verdi.

Bir başka vatandaş da ayağa kalkıp “Sana ne, sen ne konuşuyorsun” diye tepki gösterince,iki vatandaş arasında karşılıklıküfürler havada uçuştu.

Cemaatten bazı kişilerin araya girmesiyle Diyanet’in“Halep'te İnsanlık Ölmesin" kampanyası münakaşası, yumruklaşmaya ramak kala önlendi.

Müslüman ölüyor, İslam değil..

Ülkemizde dünyanın farklı coğrafyalarında yaşanan açlık, doğal afet, savaş ve şiddetin mağdur ettiği kriz bölgelerindeki milyonlarca insana hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım kampanyaları yapılmaktadır.

Suriye’de yaşanan insanlık dramına da sesiz kalmak bir insanlık ayıbıdır elbette. Her şeyden önce Halep’te yükselen çocuk çığlıklarını duymak, “İnsanlık henüz ölmedi” demek, insanım diyen herkesin görevi olmalıdır.

Biz her ne kadar “Halep’te insanlık ölmedi” diyorsak damaalesef insan da, insanlıkta ölüyor. Müslüman, Müslüman ülkelerde ölüyor. İslam değil..

Nedeninihiç düşündünüz mü?..

İslam Yüce dinimizin adıdır. Müslüman ise bu dine inanan insanların adı.Müslümanlar günümüzde dünya nüfusunun yüzde 23’ünü oluşturuyor. Bu da Dünya’daki Müslüman sayısı 1,5 milyar civarında olduğu anlamındadır. Dünyada; nüfusunun büyük bölümü Müslüman olan ya da resmi dini İslamiyet olan ülkelerin sayısı 63’tür.

İsmini hatırlamadığım bir İslam bilgini üç yıl boyunca Hıristiyan ülkelerini dolaşmış, döndükten sonra ona “Ne gördün” diye sormuşlar.

Cevap: “Gezdiğim yerlerde İslam’ı gördüm, ama Müslüman’ı görmedim” demiş.

Bu bilim adamı, üç yıl süre ile bu defa Müslüman ülkelerini dolaşmış. Döndükten sonra yene ona “Ne gördün” diye sormuşlar.

Cevap:- “Gezdiğim Müslüman ülkelerde Müslüman’ı gördüm ama İslam’ı görmedim” demiş.

Diyanet İşleri Başkanlığı istatistiklerine göre, Türkiye'de 84 bin 684 cami, MEB, 2015-2016 örgün eğitimdeki istatistik verilerine göre, özel ve resmi okullar toplam olmak üzere 61 bin 201 okul bulunuyor.

Yolun yarısını geçmiş, sona doğru adım adım yaklaşan biri olarak, camilerimizde;“Şu cami yapımı için, şu Kur’an kursu için, şu camının ihtiyaçları için, şunun için bunun içinden başka şeyler için imamın çıktığı minberden Yardım toplanacaktır. Yardımlarınızı esirgemeyin” demesinden başka bir şey duymadım.

Bir kez dahi olsa İmam çıktığı minberden; “Şurada bir ilkokul var, burada bir ortaokul var, şurada bir lise var, şu şu ihtiyaçları var ve yahut şurada bir öğrenci yurdu, şurada bir yaşlılar evi, şurada bir kimsesizler çocuk yurdu yapılacak“ dediğini ben duymadım. Sizleri de bilmem. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500