Advert
Soğuk havalarda sokak hayvanlarını unutmayalım

Soğuk havalarda sokak hayvanlarını unutmayalım

Zor kış şartları insanları etkilediği kadar sokaktaki hayvanlarımızı ve yaban hayatında yaşayan hayvanlarımızı da bir o kadar etkiliyor.

Çetin kış şartlarının yaşandığı böyle günlerde sokaktaki hayvanlarımızın ve yaban hayatında yaşayan hayvanlarımızın beslenmesi çok daha önemli. Çünkü hayvanlarımızın zorlu kış şartları ile mücadele edebilmesi için daha fazla güce ihtiyaçları oluyor dolayısı ile aldıkları besin sayesinde vücut dirençlerini koruyabiliyorlar. Kışın bembeyaz örtüsünde yemek bulmaları çok zor. Bu yüzden yaban hayatında yaşayan hayvanlarımız için Belediyelerin daha çok besleme yapması gerekiyor. Mahallemizde yaşayan hayvanlarımız için de STK kurumlarının, yerel hayvan koruma görevlilerinin gönüllü hayvan sever dostlarının beslemelerini daha da sıklaştırması gerekiyor. Ayrıca evlerimizde arta kalan yemeklerimizi ise çöp konteynırlarına değil bir kaba koyarak mahallemizde uygun bir alana koyup hayvanlarımıza vermemiz gerekiyor. Kışın yemek kadar suyun da çok önemli olduğunu unutmayalım. Bu yüzden sokağımıza, beslenme odaklarımıza, uygun noktalara su dolu kaplar koymamız gerekiyor. Eğer hava sıcaklığı, suyun donmasına sebep olacak kadar düşükse; suya, zeytinyağı damlatmayı unutmayın. Aksi takdirde hayvanlar hem sudan faydalanamaz hem de içmeye kalkarlarsa dilleri buza yapışabilir.

ARAÇ KAPUTLARINA VURMAYI UNUTMAYIN

Soğuk kış şartlarında kediler ısınmak için araba motorlarına giriyor. Bu konuda araç sürücülerimizin dikkatli olmaları gerekiyor. Sürücülerimizin dikkatsizliği ve ihmalkarlığı yüzünden bir çok kedi hayatını kaybediyor ya da sakat kalabiliyor. Araç sürücüleri araçlarına binmeden, 1 dakikalarını ayırarak motor kapağını açarak araç içini ve tekerlerin üst kısımlarını kontrol ederlerse kedilerin hayatlarını kurtarmış olurlar.

BARINAKTAKİ HAYVANLARIMIZI İHMAL ETMEYİN

Bursa il ve ilçelerdeki hayvan barınaklarını ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Çünkü oradaki hayvanlarımızda yardıma muhtaç. Barınaktaki hayvanlarımız da soğuk kış şartlarından etkileniyorlar. Buz gibi beton, tazyikli suyla yıkanan yerler, soğuk demir parmaklıklar bunlar bizler için işkence gibi görünürken onlar için koruma oluyor. Dolayısı ile oradaki canlarımız için götüreceğiniz ya da göndereceğiniz battaniye, polar, karton kutu, palet, sıcak su torbaları…vb. malzemeler onların soğuktan korunmasına yardımcı olur.

Şunu sakın unutmayın; “BİR ÜLKENİN GELİŞMİŞLİK VE DÜZEYİ O ÜLKENİN SOKAK HAYVANLARINA DAVRANIŞ BİÇİMİYLE ÖLÇÜLÜR” (Mamatha Gandhi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500