Advert
Genel Başkan olmak iddia ister

Genel Başkan olmak iddia ister

Türkiye’de gündem sorunu yoktur. Her sabah ülkeyi sarsacak ve gündem oluşturacak bir haberle uyanma ihtimalimiz örneğin Norveç’in yüz katıdır.

Bir sabah yüzde yüz güvenlik ihmali sonucu bir maden kazası sonucunda ölü sayısı üzerine yorumlar yapılır. Ne kadar ölü o kadar raitig olarak ekranlara yansıtılır.

Bir sabah döviz patlar, petrol fiyatları artar, piyasalar karışır ve akaryakıt zam görür.

Başka bir sabah döviz istikrarlıdır ve petrol fiyatları iner ama yine akaryakıt zam görür.

Bir sabah dövizi hain ilan ederiz ama her sabah mülkleri dolarla kiraya verir, GSMH’yi dolarla ifade ederiz.

Bir sabah BJK, Dinamo Kiev’den yüzde yüz pozisyon hatası ile altı gol yer ama gündemde bir yanlış karar için hakeme yenildik feryatları ortalıkta çınlar.

Bir sabah kadim dost olan ABD, başka bir sabah Türkiye düşmanı olarak ilan edilir.

Bir sabah AB ile ilişkilerimiz çok önemli denir, ertesi sabah siz bitmişsiniz bizim sizinle işimiz olmaz denir.

Bir sabah parlamenter sistem yanlıştır. Yasama ile Yürütme arasındaki ilişki kanka olamaz denir. Ertesi sabah başkanlık sistemi diktatörlüktür diye nağme yapılır.

Bir sabah Siyasi Partiler Yasası zaten lider sultasıdır denir. Sıralamayı ve isimleri Genel Başkanın belirlediği sistemde demokrasiden bahsedilemez denir. Ertesi sabah TBMM’de Genel Başkan ne derse olur.

Şimdilerde gündem yoruldu biz yorulmadık ve Başkanlık sistemi tartışılıyor. Ama bazı kafalar neyi tartıştığını bilmeden konuşuyor. Bunların bir kısmının Milletvekili sıfatlı olması vahim oluyor.

Siyaset iddia işidir ve iddiası olmayan kişilerin siyasette yeri yoktur. Bir siyasetçi içinden seçim geçen bütün istasyonları bilmek ve onu yaşamak zorundadır.

Türkiye’ye de tartışılan Başkanlık ‘seçimi’ ise ben bu ülkenin yönetimine talibim diyen ve seçilme yeterliliği olan bütün parti başkanlarının ‘hodri meydan’ çekmesi gerekirken ‘meydandan kaçması’ çok talihsiz bir çelişkidir.

Türkiye’de parlamenter sistemin bütün defolarını görmüş, transferleri yaşamış, lider basiretsizlikleri ve sultasını duymuş bir insan olarak artık yeni şeyler söylemek gerektiğine inanıyorum.

Başkanlık Sistemi siyasetin bütün dinamikleri ile enine boyuna tartışılacak kadar önemlidir ve bu tartışma kişiler üzerinden yapılmamalıdır.

Ben nasıl olsa seçilemem düşüncesi ile karşı olanlar da artık kendilerini tasfiye ederek makamlarında kalabalık etmeden ben seçilirim iddiasında olanlara yerlerini bırakmalıdır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500