Advert
Keskin bıçak Sosyal Medya

Keskin bıçak Sosyal Medya

Sosyal Medya öyle bir hale geldi ki; başlangıçta biz onu kullanıp ve kontrol ederken, artık o bizi kullanmaya, kontrol etmeye hatta tehdit ederek yön vermeye başladı. Bir anlamda klavye özgürlüğü klavye mahkûmiyetine dönüştü. Sosyal Medyada Elin harami İranlısı için bir attırdığım içinde hakaret küfür olmayan bir rubainin hain bir ispiyoncu tarafından kopyalanıp, basiretsiz muhteris Haramisever bir yöneticinin eline geçmesi sonucunda zevkle ve şerefle ödediğim bedeli ben biliyorum.

Elbette ki bunun Bursa’da ve Türkiye’deki ilk ve tek örneği ben değilim. Ama özenle altını çizmek gerekir ki; sosyal medyayı kullanmak zekâ ve kültür işidir ve bunu tribün kültürü ile küfür hakaret alanı sayanlar bu tanımın içine girmez.

Bir kere sosyal medya kurumsal değil kişisel bir iletişim aracıdır. Bütün paylaşımlarının ratingini orada aynaya bakar gibi görürsün. Bir fikir fidanı ekmeye çalışırsın hemen antitezlerin onu çürütmeye kalkar ve ama ile başlayan cümlelerle bir yere dayanarak fikirlerini dayatırlar. Yahu bu benim fikrim deme hakkınızı bile gasp ederler. Biraz ötesinde hakaret ve kavga vardır.

Sosyal Medyanın gücüne vakıf olanlar artık onu tanıtım reklam ve P&R aracı olarak kullanıyorlar ama orada da sahte hesaplarla yanlış ve etik olmayan paylaşımlar sonucunda ortalık karışıyor. Sahte hesapların, yumurta kafaların saldırılarına karşı her zamanki gibi yine geç kalan bir yasama sistemimiz olduğundan ortalık çamur deryasına dönüşüyor. Bu halin acilen yasal düzenlemelere ihtiyacı vardır.

İnegöl’de bir yumurta kafanın attığı ahlaksız paylaşımların yumurtası kırılıp kafası ortaya çıkarılmalı ve yargının karşısına çıkarılmalıdır.

Öte yandan şahsi hesaplar adı üzerinde şahsidir ve taşeronlara teslim edilemez. Yani bir sosyal medya hesabınız varsa kendiniz kullanacaksınız.

Bunun başarılı örnekleri vardır. Örneğin Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, tarzını sevmememe rağmen Ankara BŞB İ. Melih Gökçek, Gazeteci Ahmet Hakan, Eski Bursa şimdi Antalya Valisi Münir Karaloğlu sosyal medyayı bizzat kendileri başarılı kullanarak iletişim, bilgilendirme ve P&R’larını başarı ile yapmaktadırlar.

Sosyal Medyanın bu yönünü keşfeden toplum önderleri orada yer almaya başladı. Kimisi vakti oranında girmeye başladı kimisi de kendi adına yazıp çizsin diye taşeron tuttu. Onlar da çözümü bu şekilde buldular.

Peki! Taşeron sistemi yanlış mı? Elbette değil ama orada konuşlandıracağın kişi kendi haddini bilecek, seni çok iyi tanıyacak, metin yazma becerisi olacak, ortamı iyi analiz edecek ve en önemlisi zeki olacak.

Yani! Bizim oğlana ya da yandaş şirkete bir iş icat edilecek arada bir şekilde istihdam yaratılacak yer değildir Sosyal Medya!

Böyle olursa ne olur biliyor musunuz? Birçok kurumun başarı ile kullandığı taşeron sistemi, başarısız ve liyakatsız bir seçimle Bursa B.Ş.B Recep Altepe’nin başını ağrıtır. Sosyal ve Ulusal medya ile Ahmet Hakan’a dalga geçmek için malzeme yapar.

Altepe’nin kendine hayranlık tweeti atacak kadar megaloman olmadığını çok iyi biliyorum ama medya kullanma konusunu “çok” ciddiye almasını önemle öneriyorum.

Sosyal Medya önemlidir ama kullanımı daha önemlidir. Yanlış kullanıldığı zaman iki yanı keskin Sürmene Bıçağı gibi hissettirmeden kafayı gövdeyi kestirip atar. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500