Advert
Başkan Dündar ile açık açık  Osmangazi’yi konuştuk…!

Başkan Dündar ile açık açık Osmangazi’yi konuştuk…!

agazete olarak, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Ördekli Hamam Kültür Merkezindeki çalışma ofisinde sohbet ettik.

Basın toplantılarında genellikle hizmetlerini dinlediğim, arada kalabalık katılım nedeniyle bir iki soru sorabildiğim Başkan ile bir anlamda yeke yek kalınca ajandamda birikmiş bütün soruların cevabını aradım.

Sosyal Çöküntü bölgesi Kenti bitirir…

Öncelikle geçmişte yaptığım bir tespiti yeniden paylaştım. Bir zamanlar Osmangazi’nin göz bebeği olan Altıparmak – Heykel aksının Doğanbey çarpıklığının da etkisiyle hem kentsel hem de sosyal çöküntü bölgesi olduğunu ve acilen el atmak gerektiğini, yoksa sosyal çöküntünün giderek büyüyeceği endişemi paylaştım. Tespitime katıldığını ifade etti. Kentin bütün dinamiklerinin ortak eylem planı ile bu konuya el atması gerektiğinde mutabık kaldık. Bir zamanlar erkeklerin bile yalnız gezmeye çekindiği Beyoğlu ve Cihangir Bölgesinin çizilen doğru bir yol haritası ile günümüzde ciddi prestij bölgesi olduğu konusunda da anlaştık.

Kentsel Dönüşüm sadece bina yenilemesi değildir…

Osmangazi’nin çeşitli bölgelerinde kentsel dönüşüme başlandığını, ilk etapta olası deprem endişesini sıfırlamak istediklerini ifade eden başkana, kentsel dönüşümün sadece bina yenilenmesi olarak düşünmemek gerektiğini sosyal donatı alanları ile bir bütün olarak yenilenmek gerektiğini bu değişime kent halkının da ayak uydurması gerektiğini vurguladım. Bursa Halkının bu konuda gerçekten kentsel bilincinin eksikliği olduğunu ifade ettim. Başkanın da farklı düşünmediğinden mutluluk duydum.

İmar ve Ruhsat işleri kent ile barışık mı?

Osmangazi Belediyesinde imar ve ruhsat işlerinin ağır yürüdüğü ve bu birimlerin kent ile barışık olmadığı konusunda duyumlar alıyordum. Bunu kendi fikrim olarak sormadım ama benden önce de bu konuda ilgili STK’ların ciddi sorunları olduğunu dinlediğini başkanın ağzından duymak bana iyi geldi. Sorunu biliyorsa çözümü de bulması gerektiğini ifade ettim. Gerekli çalışmaların yapıldığını, kadro - üretim ilişkisini denetlettiğini ve kaliteli ve hızlı hizmet üretmek için gerekli müdahaleyi yapacağı sözünü aldım.

Sevgi Market kumbaraları denetleniyor mu?

İkinci el giysilerin toplandığı ve temizlenerek Sevgi Marketlerde ihtiyaç sahiplerine dağıtılması sürecine ne kadar hakim olduklarını sordum. O tip projelerin özel sektör ile ilgili bakanlıktan destek alarak yürütülen projeler olduğunu kendilerinin Sevgi Marketlere yetecek kadarını inceleyip aldıklarını, kalanların ise ilgili firma tarafından geri dönüşüm ya da başka bir şekilde değerlendirdiğinin ve çok cazip gelmediği için de özel sektörün destek almadan bu işi yapmadığının altını özenle çizdi. Bir anlamda belediyenin süreçte bir dahli olmadığını öğrendim.

Otoparklardan şikayet var…!

BOSBEK tarafından işletilen otoparkların taşeronlara kiralandığı şikâyetlerini dile getirdim. Başkan’ın bu konuda bilgisi olmadığını anladım. Hemen araştırdı ve bazı lokasyonlarda bunun yapıldığını öğrendi. Gerekli incelemeleri yaparak düzenleme getireceğini ifade etti.

Birkaç satır da Ördekli Hamam için…

Ördekli Hamam Kültür Merkezi İstanbul’da nam salmış bir mekândır. Bizim sıradan gördüğümüz pek çok eser gibi burası da akustiği ve yapısı ile iki yüz kişiye kadar etkinlikler için ulaşımı, parkı ve dahili hizmetleri ile biçilmiş bir kaftandır. Bu konuda etkin bir tanıtım ile kültür ve sanat hizmetlerinin çeşitlendirilmesi konusunda özellikle İstanbul semalarında sinerji yaratmak için fikir birliğine vardık.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500