Advert
 Olağanüstü durumlardan  olağan sonuçlar çıkmaz…!

Olağanüstü durumlardan olağan sonuçlar çıkmaz…!

 

AK Parti’nin Olağanüstü Kongrelerinde olağan şeyler oluyor gibi görünse de yaşananlara kafa yormaya başlayınca parti kongresinin sonuçlarını, Türkiye’de tartışılan rejim üzerinde Anayasal düzenlemelerden önce yaşanan fiili durumunun kurumsal kabulünün tescili olarak okuyabilirsiniz. Bu da olağanüstü bir haldir.

Sanılanın aksine “düşük profil” tanımlaması ilk olarak AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal tarafından “Güçlü cumhurbaşkanı ve güçlü başbakan ile yürümüyor. Bundan sonra gelecek başbakanın profili daha düşük olacak” sözüyle gündeme düşmüştü. Bunu söylerken muhalefetin ekmeğine yağ sürdüğünün farkında olmadan “uyum” üzerine yaptığı yorum onun da partisinin de ayağına çelme taktığını gördük.

 

Aydın Ünal bir doğruyu yanlış kelimelerle ifade etmiştir. Ak Partinin liderinin Recep Tayyip Erdoğan olmasını Anayasa’daki fiili olarak her zaman kadük kalmış Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olması tarifi ile ortadan kaldırmazsınız.

 

Bu konuyu bir isim üzerinden değerlendirmek de yanlıştır. Taraflı olmak için ille de parti amblemli baston taşımaya gerek yoktur.

Zaten de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söylemleri ve eylemleri ile taraf olduğunu ve icra ile paralel çalıştığını açıkça göstermektedir.

 

Anayasal değişiklik olmadan Başkanlık iradesi ile ülkeyi yönetme algısı yoktur gerçeği vardır. Olağanüstü Kongrede bütün teşkilatın firesiz verdiği onay budur.

Cumhurbaşkanı sorumsuzluğu ile Başbakan’ın sorumluluğu arasındaki çizginin adı ise ikilinin arasındaki güven duygusunun ve itaatin sınırsızlığıdır.

Başbakan Binali Yıldırım’ın düşük profilli bir kimlik ve bir siyasetçi olduğunu düşünmüyorum ama düşük profilli bir Başbakan izleyeceğimizden eminim. Çünkü lider tekdir.

Bu olağanüstü kongrenin diğer partilere de örnek olmasını diliyorum.

Birinin kongre deyince aklı şaşar, diğerinin dili kabak çiçeği gibi açarsa millete umut olmak için tren kaçar.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500