Advert
Hangisi müessir?

Hangisi müessir?

Bursa’da yaşamadan, Bursa’yı yaşamanın en güzel yolu, internetteki sosyal platformları takip etmektir.

Ben de öyle yapıyorum..

“Bursa Atatürk Caddesi ,Anılar-Hatıralar “  adlı sosyal medya platformunun üye sayısı 20 bine yaklaştı..

Cengiz Okçal, Selçuk Yücel gibi Bursa sevdalıları bu sosyal platformu yönetiyorlar. Bursa’nın 100 yıllık resimlerinde sergilenengüzelliklerinden, bugünün Bursa’sının görünümüne bu internet sitesinden ulaşmak insana huzur veriyor.

Ya yıllarca görüşemediğiniz eski dostlara da  bu sitede rastlıyorsunuz,  ya  onların çocuklarına, ya da  torunlarına “merhaba” diyorsunuz..

En önemlisi yeni dostlar da ediniyorsunuz.

Sizinle beraber, aynı şeylerden mutlu olan veya bir orman yangınından sonra o arazinin imara açılması endişesini paylaşanlarla aynı duyguları paylaşıyorsunuz.

Cengiz Bey de, Selçuk Bey de, muhalif  ruhlular..

Ama bu platformu, engin bir hoşgörüyle yönetiyorlar..

Asla,sosyal medya şizofrenlerin, üslûbuna küfrü hâkim kılanların bu platformu kullanmalarına izin vermiyorlar..

Medeni müsamahanın sınırlarını aşmaya mütemayil olanların kulaklarını çekmesini bildikleri gibi, insanların yaşanmış güzelliklerine çiçek uzatmasını da biliyorlar.

Çığ gibi de büyüyor bu platform.

Karın yağdığını, bulutlarda su damlalarının toplandığını, deniz otobüsü  seferlerinin aksadığını , önce onlardan duyuyorsunuz.

En önemlisi söylediklerine inanıyorsunuz..

Bazen Recep Altepe’nin bir icraatını takdirle sunarken, bazen son günlerde Bursalıları üzen toplu taşıma zamlarına duyulan itirazları da o onların sitesinde dillenirken görüyorsunuz.

Biliyor musunuz, dün sabahın erken saatlerinde, bu itirazı seslendiren platform duyurusu tam 14 bin defa tıklanmıştı.

Yine dün sabahın erken saatlerinde, tatminkâr olmasa da,Bursa Büyük Şehir Belediyesi  fiyatları biraz düşürmüştü.

İşte hemsosyal  medyanın, hem  de medeni itirazının gücü görünmüştü.

Mahalli yöneticiler, unutmamalıdırlar ki, bu platform, sadece itirazları değil; takdirleri de paylaşan özlediğimiz bir sivil toplum davranışını temsil ediyor.

Sadece Bursa’yı ve Bursalılarıdüşünüyor.Yunuseli Hava Meydanı’nı belediyenin alıp, Bursa’ya ulaşımı kolaylaştıracak hamle yapmasını takdirle karşıladığı gibi, İznik- Orhangazi arasındaki deniz taşımacılığındaki sukut- u hayali de dile getiriyor.

Ben bunun içindir ki, iktidar bugünün gençlerine skolastik mantıkla bakıp, onların hayatını imam hatip perspektifiyle  şekillendirmeye  çalışıyorsa; muhalefet de, sosyal medyadaki  bu müspet enerjiyi fark etmeli, diyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500