Advert
Biraz felsefe yapalım mı?

Biraz felsefe yapalım mı?

Birileri zamanında ne güzel söylemiş; “Herkesin baktığı yerden bakarsan sadece aynı şeyi görürsün” ya da “Herkesin yürüdüğü yoldan yürürsen sadece aynı yere varırsın”derken farklı düşünmenin önemini vurgulamış.

Dünya’nın bin bir halini sadece bir bilenlerin ağzından çıkanlarla yorumlarsak başımıza neler gelebileceğine bir göz atalım.

Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles H. Duell 1899 tarihinde şöyle buyurmuşlar;”İcat edilecek her şey icat edildi.”İnsanlaricadınbaşındakiDuell’e inansaydı hala at tepesinde seyahat ediyor olacaktık.

1895’de RoyalSociaty Başkanı Lord Kelvin ise “Havadan ağır makinaların uçması imkansızdır” diyerek uçma meselesine noktayı koymuştur. İnsanlık, bu adam koskoca Lord o bilmeyecek de biz mi bileceğiz deseydi bugün ABD’ye gitmek için 3 ay önce yola çıkmak gerekmez miydi?

1911’de Mareşal FerdinantFoch “Uçaklar ilginç oyuncaklar ancak her hangi bir işe yarayacaklarını sanmıyorum” diyerek kendisini yetiştiren Askeri Akademinin yüz karası olmuştur. Adamın unvanı bile milleti titretirken dedikleri doğru kabul edilseydi, bombaları sapanla mı atacaklardı.

Hele biri var ki sektörünün yüz karası olacak bir kelam buyurmuşlar. Amcam IBM Başkanı Thomas J. Watson kelamı da şöyle ”Açıkçası bilgisayar denilen makinaya dünyada sadece 5 (beş) tane ihtiyaç olabileceğini düşünüyorum”Bugün her telefonun bir bilgisayar olduğunu bildiğimize göre; Hoppala paşam Malkara Keşan deyip bu lafa yoruma bile gerek yoktur.

Yale Üniversitesi Ekonomi Profesörü IrvingFisher ise 1929 yılında dünya ekonomisine noktayı şöyle koymuş ve ”Hisse Senetleri ulaşabilecekleri en üst düzeye ulaşmıştır.” demişlerdir.Bugün siz bu kafaya bakkal dükkânı emanet eder misiniz?

Ülkemizde de Sakıp Sabancı’nın kaç kişi kullanacak ki deyip yatırım yapmadığı ve sonradan da en büyük pişmanlığımdır dediği mobil telefon sanayisine bakışı bunlardan farklı değildir.

1980’lerde evime aldığım Sağlık Ansiklopedisinde 2009’da olduğum ByPass ameliyatı o zaman nasıl yapılıyormuş diye baktığımda ByPass ameliyatı ihtimalinin varlığından bile tek satır yoktu.

Bir şekilde karnımız tok sırtımız pek yaşıyoruz. Kimimiz az kimimiz çok harcıyoruz. Ama geleceğe karşı görevlerimiz var ve bunun başında şüphe etmek ve düşünmek gelmektedir.

Sizin adınıza düşünenlerin veya düşündüklerini iddia edenlerin her zaman haklı olmadığını görmek için 30 yıl geçmesini bekleyip hataları gömersek, o hatalar gün gelir bizi gömer.

Felsefe ne isyandır ne de dinsizliktir. Felsefenin en zararlı tarafı topluma iyi gelmesidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500