Advert
‘Biz ayrılamayız’

‘Biz ayrılamayız’

Kıbrıs’ a askeri müdahaleden sonra, Ecevit ve Erbakan’ın  barış sürecini,  yönetememesinde, Erbakan’ın Avrupa Birliği( O tarihlerde Ortak Pazar ) ‘ ne “onlar ortak, biz pazar” anlayışı ile bakmasının ve bunu Ecevit’ e kabul ettirmesinin büyük rolü vardır.

Bunun Türk Ekonomisinin sendelemesinde ve Türk siyasetinin dünyada yalnızlaştırılmasında tesiri çok büyük tesiri olmuştur.

Erbakan ve Ecevit’in minibüslerin arkasında mihverli, militarizmi çağrıştıran posterleri asılırken, bölünmüş , yenilmiş ve Kıbrıs’ın güneyine sıkışmış  o ufacık ülke, tam kırk iki senedir Türk siyasetini   bloke ediyor..

Erbakan ekolünden, “Milli görüş gömleğini çıkardık “ diye ayrılsalar da, bu iktidarın ileri gelenlerinin genlerindeki Avrupa birliği düşmanlığı zaman zaman tezahür ediyor.

Dünya, artık bir çok stratejisin ifade ettiği gibi artık global bir köy..

Bu köyde yaşıyorsanız, buhayatın mutlu ve müreffeh olarak yaşanmasını istiyorsanız, bu köyün kurallarına uyacaksınız.

Unutmayınız ki bu kurallar, evrensel hukukun vazgeçilmezleridir.

Bu köyün dışında bir hayat arasanız da, insanlarınızı mutlu etmek istiyorsanız,yine evrensel hukukun vazgeçilmezlerine döneceksiniz.

Unutmayınız ki, Amerika korumacı bir ekonomiye dönüyor. Hudutlarını Çin’e, Japonya’ya kapatacağı gibi, Amerikan firmalarının yurt dışında ucuz işçi pazarlarından, Amerikan içindeki istihsal ve imalâta yönelmesini de teşvik ediyor olacak.

Siz ihracatınızın en önemli bir bölümünü karşılayan Avrupa Birliği’nle köprüleri atarsanız, Amerika’ya ihracatınız da, Amerikan himaye sistemine takılırsa, ekonominize yeni boyutlar nasıl katacaksınız?

Çin; Japonya, Hindistan gibi ülkeleri kaybettikleri  Amerikan pazarı yerine , sizin girmeye çalıştığınız yeni pazarlarda, sizinle ölümüne bir rekabete girerse, bunun altından nasıl kalkacaksınız..

Ne Türkiye siyasetinin, ne de Türk ekonomisinin yeniden başlayacak 40 yıllık bir yalnızlık sürecine tahammülü yoktur..

Umarım, Avrupa Birliği Dışişleri bakanlarının, sizin iç politika hesaplarıyla yaptığınız konuşmaları karşısındaki anlayışlı tavırlarını, “ Avrupa Birliği Türkiye’ye muhtaçtır” tarzındaki beyanlarını sahi zannetmezsiniz.

Avrupa Birliği’nin görünen ve görünmeyen ölçüde patronu olan Almanya’nın Dışişleri bakanının ziyareti, İnşallah Avrupa Birliğinden ülkemize  yapılanson ziyaret olmaz.

Eğer ülkemizi gerçek anlamda seviyor, insanlarımız daha mutlu ve daha umutlu yaşatmak istiyorsak,

O güzel  aşk şarkısının sözlerini siyasi hedeflerimiz açısından da , kendimize rehber edinmeliyiz.

Gerçekten “ Biz ayrılamayız “

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500