Advert
Halk kimi Başkan görmek ister?

Halk kimi Başkan görmek ister?

ABD seçimleri sonrasında ABD’de pek yaşanmayan şeyler yaşanıyor. Seçim sonrasında bir oy farkla da olsa seçilen başkan bütün ABD’nin başkanı olurken Trump, H.Clinton’u hezimete uğratmasına rağmen bütün ABD’nin başkanı olamadı ve ülkede seçim sonuçları protesto edildi.

ABD Halkı Dünya’ya başkan seçerken sandığa gitmedi ve gidenlerin büyük kısmı da sanki Cumhuriyetçilerden hınç almaya gitmişti. Demokratların B. Clinton (2) ve devamındaki Obama (2) döneminde yaşananlara dünya, medya ve sermaye gözü ile bakıldığında başarılı gözükse de bu hezimet uygulanan politikaların halkın canından bezdirdiğinin ifadesidir.

Bu seçimleri aykırı bir adam kazanmıştır. Devlette bir gün bile hizmeti yoktur. Eski bir asker ya da kahraman değildir. Trump çok zengin,karizmatik, popüler ve sıra dışı özel hayatı olan bir emlakçıdır.

Demek oluyor ki; bütün dünya da insanlar seçtiklerinde böyle özellikler istiyorlar ve genel müdür tipli insanları dikkate almıyorlar.

Bunun üzerine sistemin değerleri ile yürüyenler seçimi angarya görüp sandığa gitmezse, sandık sonrasından mucize beklentileri olanların zaferi kaçınılmaz oluyor. Demokrasilerde seçimlere düşük katılım her zaman marjinallerin işine yarar.

Bu sonuç sandığa giden azınlığın, gitmeyen çoğunluğa karşı mutlak bir zaferi olmakla beraber, kendini bir şey zanneden kurgucu anket kuruluşları, medya, entelektüeller, sinemacıların hiçbir şey olmadıklarının da kanıtıdır.

ABD seçim tahminlerinde bizim niyet okuyucu medya dahil dünyada herkes sıfır çekmiştir.

Clinton dönemini efsane olarak görenler, Obama’yı övenlerin dünyadan haberi yoktur. Bu seçimlerde ABD Halkı Cumhuriyetçilerin yaklaşık 20 yıllık dönemindeki iç ve dış politikalarını, Orta Doğu ve İslam Coğrafyasındaki bataklığında varlığını sorgulamış ve onaylamamıştır.

Şimdi bütün dünya gelişmeleri dikkatle takip edecektir. Daha doğrusu başlarına gelecekleri düşünecektir.

Bu adam ABD’de kim seçilirse seçilsin Sam Amca’nın dediği olur tezini çürütebilir.

Biz kendi dünyamızda bunu her gün yaşıyoruz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500