Advert
Zamanında verilen hak muteberdir

Zamanında verilen hak muteberdir

“Hak nerde?

Yalova’da…

Adalet nerde?

Pendik’te…”

Bu sözler; Bursa Barosu Başkanlığına seçilen Av.Gürkan Altun’u Bursa Adliyesindeki makamında ziyaret sırasında tanıştığımız avukatlık mesleğinde 50 yılını tamamlayan Av. Osman Faik Argun’un sözleridir.

-Olay nedir diye sordum:

Olay şu diye başladı anlatmaya..

Ben Avukat olarak 50 yılımı adalet ve hukuk mekanizmasıiçinde hizmet ederek 2,5 yıl önce tamamladım. 50.yıl hizmet plaketimi, 2,5 yıl sonra bu gün sizlerin de tanıklığında şimdi alacağım.

-Yani gecikmeli olarak mı alıyorsunuz?

-Evet…Ya ömrüm yetmeseydi, ömrü yetmeyen arkadaşlarım var.

-Bu gecikmede kim suçlu?

-Tabi ki, bu işlemi,zamanın da yapmayanlar.. Türkiye Barolar Birliği’ni(TBB).. 50.Yılı hizmetplaketim gelmeseydi, TBB’ne protesto çekecektim.

Bursa Barosu’nun çiçeği burnunda Başkanı Av. Gürkan Altun,meslek büyüğü Av. Osman Faik Argun’un bu sitemi karşısında;”TürkiyeBarolar Birliği’ndeki arkadaşlar,50 hizmet yılını tamamlayan arkadaşlara plaketlerini zamanda gönderme nezaketini göstermemişler.Biz, 50 yılını dolduran meslektaşlarımızın plâketleriniistedik, gönderdiler.TBB’nden gönderilen bu plâketinisizlerin huzurunda Osman Ağabeyime takdim edeceğim“ şeklinde bir açıklama gereği duydu.

Av.Osman Faik Argun,“Benim 50 yılımın iki yılı hastalıkla geçti. Bursa Barosu’ndan30. yıl plaketimi 4 yıl sonra, 40.yıl plaketimi 1,5 yıl sonra İstanbul’da aldım. Şimdi 50.yılplaketimi Bursa’da 2,5 yılsonra alacağım. Bursa Barosudahaevvelce 40.yılplaketimi de iki yıl sonra vermişti.Keşke onu yazmasalardı!..

-Ne yazmışlar?

-“51yıl hizmet ettiğinizden dolayı teşekkür ederim”demişler.  Türkiye adaleti bu..

Av. Argun’un bu sözleri üzerine Baro Başkanı Altun,“Plaketler ikiyılda bir yapılan genel kuruldan sonra hazırlanıyor”açıklamasını yaptı.

Başkanın sözlerine katılıyorum ama; diyen Av. Osman amca, sitemini sürdürdü.

“80 yaşını doldurmuş bir adam, acaba iki yıl daha yaşar mı, yaşamaz mı? Dikkat edin. İşi uzatmak istemiyorum. Hak zamanında verildiğinde muteberdir. Zamanında verilmeyen hak, hak değil, bu haksızlık olur.  Ben bunu yaşımın 64 yılını adalet vehukuk mekanizması içinde geçirmiş bir hukukçu olarak söylüyorum.

Bursa Barosu’nda avukat olarak bir tek olayım olmamıştır.Dört defa Yargıtay'dayargılanmışımdır. Dördünde de ben haklı çıkmışımdır.

Avukat nedir biliyor musunuz?

Avukatlık para kazanma mesleği değildir.Avukatlık hakkın tecellisine yardım eden kişi demektir. Avukat hiçbir kurum ve kuruluşla irtibatı olan kişi demek değildir.Bir takım siyasi kişilerin kuyruğunda da gitmez.”

Vicdan hürriyeti

“Vicdan hürriyeti;Ahmet'in Mehmet'in veyahut Hasan Hüseyin'in kuyruğuna bağlı değil. Vicdan hürriyeti tektir ve şahıslar, kurumlar tarafından da verilmez. Vicdan hürriyetini İlahi yaratan verir. Senin kalbin ayrı, benim kalbim ayrıdır. Sen benim kalbime hükmedemezsin” diyerek, Atatürk’ün ”Biz insanların kalbine hükmetmiyoruz.Ancak ve ancak kafalarına bir şeyler söylemek istiyoruz” sözünü hatırlattı.

50. yılınızı yaşarsınız ama…

Bursa Baro Başkanı Gürkan Altun,  Meslekte 50 yıl plaketini kendisine taktım ederken; “Allah bizlere de meslekte 50 yılı sizin gibi yaşamayı nasip etsin” temennisinde bulunarak Plaketini taktim etti. Av.Osman Faik Argun de,“Darısı başınıza.Sizde 50. yılınızı yaşarsınız. Ama nasıl yaşarsınız?

İnandığınız yolda yürür iseniz,İnandığınız şeyin takipçisi olursunuz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500