Advert
ABD’nin yeni başkanı Donald Trump
Erkan Ateş

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump

Günlerdir dünyanın beklediği  ABD seçimleri sonunda tamamlandı ve yeni başkanCumhuriyetçilerin adayı Donald Trump oldu.Bu sonuç dünya için tam bir sürpriz oldu.Son yapılan anketlerde önde görülen demokratların adayı Hillary Clinton’ın taraftarları için tam bir yıkım oldu ki,Trump’ın seçilmesi durumunda ülkeyi terk edeceğini söyleyenler Kanada  göçmen başvuru sitesinin çökmesine de neden oldular.

 ABD seçim sonuçlarının açıklandığı ABD haritasında ülkemiz ile bir benzerlik oluştu. Batı kentlerinde CHP’nin yerini demokratlar taşraya girildikçe AK Parti’nin yerini Cumhuriyetçiler almış gibiydi. Ancak seçimi Trump’a kazandıran en güçlü bölgelerin taşra eyaletleri olduğu kesinleşmiş oldu.

Trump’ın gelişini tüm dünya gibi Avrupa da kaygı ile izliyor, zira gelişinde ilk vurduğu yer Avrupa Borsa’sı oldu ki, güne çok büyük bir yıkım ile başlayan Avrupa hisse senetleri ilk nakil için Japonya’yı tercih etti.

Kendi ülkesinde başta göçmenlik yasası olmak üzere bir çok radikal vaatte bulunarak destek alan Trump, ,işe ilk olarak kendi ülkesinden başlayacağını söylese de özellikle ülkemiz ve bölgemiz açısından da radikal adımlar atabilir.Zira yakın zamanda yaptığı bir röportajda ülkemizdeki değişim hakkında net bir renk vermediği gibi, bölgedeki Kürt güçlere olan hayranlığını daaçıkça dile getirmişti.Güven noktasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvendiğini, 15 Temmuz darbe kalkışımı için ise tankların sivil insanlara zarar vermediğini söyleyerek bir gafa imza atmıştı.

Trump’ın özellikle seçim kampanyasında söylediklerinden çok bundan sonraki söylemleri ve eylemleri  çok daha önemli olacak ,çünkü seçim atmosferinde söylenen  bir çok sözün taraflara pozitif bir görüntü vermek adına söylendiği biliniyor.

 ABD başkanı Trump’ın seçimi  kazandıktan sonra ilk açıklaması ise ABD ekonomisini kalkındıracak yeni ortakların arayışı ve iş birliği üzerine olması,başta Avrupa’da ve Rusya’da  nasıl bir etki göstereceği merak konusu oldu.Çünkü güçlü bir senato desteğini arkasına alan Trump herkesi kaygılandırmaya şimdiden başladı….

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500