Advert
 Kas yapayım derken göz çıkarmayın
Salih Kaba

Kas yapayım derken göz çıkarmayın

Spor serüvenimize başlamadan önce önlemlerimizi almamız gerekmekte, aksi halde iyi sonuçlar çıkacağını beklerken serüvenimiz bir anda sonlanabilir. Her insan yapısal olarak farklıdır. Bundan dolayı yapacağımız egzersizler bizim boy , kilo , güç , kuvvet ve fiziksel olarak sınırlılıklarımıza bağlı olarak değişmektedir .

Örnek verecek olursak,1.75 boyunda 100 kilo olan bir erkeğin yapacağı egzersiz ve koşu , vücut kitle indeksi tamı tamına uyumlu olan fit birine göre farklılık gösterecektir.Yapılan en ufak bir yanlış eklem problemlerine ve sür antrene olmamıza davetiye çıkarabilir.

Şimdi bu durumları sizlere daha detaylı bir şekilde açıklayacağım .

Eğer pre-obez(kilolu) ya da obez(çok kilolu) yapıya sahipseniz uzun yürüyüşler yerine ayarlanabilir bisikletleri tercih etmelisiniz.

Çünkü uzun süreli yürüyüşler diz ekleminize aşırı yük bindireceği?nden dolayı dizde zedelenmeler yaratabilir.Göbek bölgesinde ki yağlanma arttıkça belimiz içeri doğru yani öne doğru eğilmeye başlar , yapacağımız egzersizler de bu duruma özel olmalıdır.Mesela mekik çekmek işe yarayabilir.Tabi ki doğru teknikle yapılan mekikten bahsediyorum . Aslında buna benzer yüzlerce örnek sıralanabilir ama her zaman işin mantığını kavramakta faydar vardır . Biraz da olsa anlatabildiysem ne mutlu bana ..

BESLENME TÜYOLARI

Kış aylarının en sağlıklı besinleri ise şöyle…

1-ISPANAK : Kalori ve yağ oranı çok düşüktür , bu özelliği ile kilo vermeyi kolaylaştırır.Çok besleyici olan çözünür lifler açısından da zengindir bir besindir .

2-PIRASA : K, A, C, B6 vitamin bakımından zengindir .Manganez ve demir mineralleri zengin olan pırasa, vücudumuza enerji sağlar . Kemik ve doku gelişimine katkıda bulunur .

3-KARNABAHAR : Ortalama 25 kaloridir.Dengeli ve düzenli bir beslenme için uygundur. Sağlıklı yaşamak isteyenlerin tercihidir. Özellikle buharda pişirilmesi ve suda haşlanması ile diyet yapan kişilerin tercih ettiği besindir.

4-KEREVİZ : Yüksek tansiyon hastaları için birebirdir.Güçlü bir idrar söktürücü olan kereviz vücudu toksinlerden temizlemek ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur.Uyku sorununuz varsa, geceleri yatmadan önce 1 bardak kereviz sapı suyu içerek uykuya geçişi kolaylaştırabilirsiniz.

Sağlıklı kalın…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500