Advert
Değişmeyen tek şey Bahçeli!

Değişmeyen tek şey Bahçeli!

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile TBMM‘deki odasında tanışmışlığım, sohbetim vardır. Canlısından muhabbetimizden ne bana kaldığını sorarsanız, hafızamda aklı başında, konuklarına karşı çok saygılı, söz keserken bile özür dileyen sesini asla yükseltmeyen bir devlet adamı kaldığını söylerim.

Ama Salı günleri grup toplantılarında ekranlardan izlediğim Bahçeli’de bu anlattıklarımdan eser yok. Dediğim dedik,  çaldığım düdük diyen ve kulağına akortsuz gelen ama belki de doğru olan her sesi reddeden bir Bahçeli seyrediyorum.

Onu yıllardır takip ediyorum. Gelişmelere karşı tespitleri doğru ama uygulamaları ve Salı günleri eğri bir profil görüyorum. Zaten bu yönüyle algıda güven kaybederek TBMM’ de en küçük parti olmasının yarattığı travmayı bünyesinde taşıdığını hissedebiliyorsunuz.

MHP tek adam partisi kimliğini Başbuğ Türkeş’in ölümüyle bitirmiştir. Ortak akıl yönetilmesi gereken sürece dikey geçiş yapması gerekirken yatay bile geçememiştir. Konjuktürel değişimler MHP’yi iktidara hazırlarken, MHP’nin süreci doğru okuyamaması ve kadrolarını oluşturamaması nedeniyle sırasını Ak Parti’ye vermiştir.

Buna karşı seslerini çıkaranların başta partide sesleri sonra da kafaları kesilmiştir.

Geçmişte devlet iken ve yasalar uygunken, İmralı İtinin asılmasını itina ile önleyen komisyonlarda güçlü olan ve idam cezasının kaldırılmasına kadar sorunu derin dondurucuda tutan Bahçeli’nin, bugün elimizde bile olmayan Fethullah meczubu için yasayı TBMM’ye getirin asmak için dünden varım derken dünü unutması bize karşı ayıp oluyor.

Bugün şartlar ne kadar uygum olursa olsun. İdamı dillendirmenin adamı iade etmeyin demekten bir farkı yoktur.

O zaman bu süreçten iç siyaset devşirmeye kalkmanın da etik bir tarafı yoktur.

Efendim iade edilmesi için taahhüt verdik demenin de bir kıymeti harbiyesi yoktur. O zaman bir imza için sıkışan burnumuz, bugün attığımız uluslararası anlaşmalar ve evrensel hukuka göre kuburun taaa içindedir.

Yani yeni çıkaracağınız bir yasa ile eski suçluları asamazsınız. Bunu yaparsanız ne olur? Evrensel hukuktan bir çıktığınız zaman sadece idam değil diğer attığınız bütün imzalar tartışmalı hale gelir.

Biz bize yeteriz diye Arnavut Enver Hoca’nın küçücük ülkesi bile dünyaya açılırken biz ufkumuzu ve hukukumuzu dünyaya kapatamayız.

Bahçeli hiç değişmemeye ve dünyasını küçültmeye kararlı görünüyor.


DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500