Advert
DÜNYANIN EN AĞIR FUARI!

DÜNYANIN EN AĞIR FUARI!

 

Bursa Ticaret Sanayi Odası ve TÜYAP katkılarıyla MADSİAD tarafından organize edilen bu yıl ikincisi yapılan Bursa Blok Mermer Fuarı TÜYAP salonlarında yoğun katılımla kapılarını törenle açtı.

Açılış konuşmalarının içinin bu kadar dolu olduğu bir protokolü çok az yaşadım. Bunun nedenini iş bilenlerin siyasetçilerden daha önemli şeyler söylediği gerçeği olarak gördüm. Zaten de siyaset ve Ankara ayağımız yine ve iyi ki kesikti.

Türkiye’nin en büyük blok mermer üreticilerinin yanı sıra, dünya pazarlarına çıkaran aracı kurumların da katıldığı fuarın ziyaretçilerinin özellikle Arap ülkelerinden olması bir tesadüf değildi.

Türkiye dünya mermer rezervinin yüzde 40 ını topraklarında barındırıyor. Bursa ve Hinterlandı olan Güney Marmara Havzası ile Marmara Adası ülkemizin mermer rezervinin yüzde 70 ini karşılıyor.

3 milyar dolara yaklaşan bir blok mermer ihracatı ihracat rakamlarında önemli bir kalem oluştururken, ben gibi Hüsnü Özyeğin’in de MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu’na sorduğu yanlış soru ile doğruyu öğrendim.

Neden işlenmiş mermer değil de blok mermer satılıyor sorusunun yanıtını “neden petrol boru hattı var” da benzin ya da motorin boru hattı yok da bulabilirsiniz. Türkiye’nin Cumhuriyet tarihi boyunca yaptığı fabrikaların tamamı bile ihracatını yaptığımız blok mermeri işleme kapasitesinde olmadığını anladım.

Kapalı alanda mermer blokların arasında gezmek hol dışında elmas ağızlı blok kesen dev testereleri izlemek çok güzeldi.

Yani sözün özü değerlerimize, adımıza sahip çıkmışız ve yakın zaman kadar İtalya’nın bizden götürüp kendi adına pazarladığı blok mermerler artık Türkiye markasıyla dünya pazarlarına girmiş ve kabul görmüş durumda olmanın gururunu yaşıyoruz.

Bu arada konuşmasında sektörü tanımlarken kreatif, trend, moda ve tasarımdan söz eden Vali İzzettin Küçük’ ün vizyonunu yürekten kutluyorum. Çünkü dünya pazarlarında marka olmanın yolu inovasyondan geçer diye düşünüyorum.

Dünyanın en ağır fuarındaki estetik kesimler ve sunumlardan etkilenen dış alım heyetleri anlaşmalar yaparak, dört gün içerisinde blokları ülkelerine götürecekleri haberi de içimizi ısıttı.

Bu tür ihtisas fuarları nihai tüketiciye hitap etmediği için halkın ilgisini çekmez derler ama bu yıl sadece ikinci yapılan fuara katılımın yüzde 41 arttığını ve taleplerin kapatıldığını duyduğumdanseneye yeniden düzenlenecek olan TÜYAP salonlarının daha da şenleneceğini söyleyebilirim.

5 Kasım2a kadar sürecek olan fuarı sadece bilgi edinmek için bile gezmenizi öneriyorum. Biz sahip çıkalım ki fuarların önü açılsın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500