Advert
Bursa büyürse Türkiye büyür

Bursa büyürse Türkiye büyür

Bursa Fuarcılık A.Ş.(TÜYAP), Bursa Sanayi ve Ticaret odası BTSO) organizasyonun da Maden-Mermer Üretici ve Sanayi İş Adamları Derneğin (MADSİAD), Ekonomi Bakanlığı, KOSGEB ve Bursa Büyükşehir belediyesinin destekleriyle hazırlanan ve 26 bin ton blok mermerin sergileneceği ülkemizin en ağır fuarı, yüzde 41 büyüme ile kapılarını açacağı Bursa 2. Blok Mermer Fuarı tanıtım toplantısına katıldım.

 

TÜYAP Bursa Uluslar arası Fuar ve kongre merkezinde 2-5 Kasım tarihleri arasında kapılarını açacak “Bursa 2. Blok Mermer Fuarı’nın kahvaltılı basın toplantısına katılan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu ve Tüyap Genel Başkanı İlhan Ersöz kahvaltılarını yapmakta olan bütün basın mensuplarını selamlayarak ellerini sıkarak yerlerine oturdu.

BTSO’nun çalışma ve projelerini içeren bir video gösteriminden sonra konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BTSO’nun yeni dönem farklı çalışmaları hakkında bilgi verirken,“Bursa büyürse Türkiye büyür” sloganı çerçevesinde kentin ortak akılına güvenerek pek çok adım atıldığını söyledi.

Bursa’nın gelecek yıllarını kapsayan “gelişim ve dönüşüm”   odağına yerleştiren “vizyon ve ortak aklın” ürünü olarak belirlenen strateji ve hedeflere doğru Marka projeler ortaya koyarak ilerlediklerini kaydeden Burkay, BTS O’nun ülkemiz ve oda ve borsalar arasında ortak akılla pek çok ilke imza attığını belirtti. Burkay, BTSO’nun öncülüğünde hayata geçirilen

İLK ve TEK’leri sıralayarak, “Ortak akılla Marmara havzasının merkezi olan Bursa’nın geleceğini, dolayısıyla Türkiye’yi inşa ediyoruz. Bursa’yı; ABD’deki San Francisco ve Almanya’daki Baden Württemberg bölgesi gibi Türkiye’nin zenginlik üreten merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Maden ve Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) Başkanı Erol Efendioğlu da konuşmada;

Türkiye’nin dünya mermer rezervinin yüzde 40’ına sahip olduğunu söyledi.

Ülkemizde Türk doğal taş sektörünün gücüne güç katan ve sektörden büyük ilgi gören fuarların, sektörde ticareti hareketlendirdiğini bildirdi.

Türkiye’de yılda 8 milyon ton blok mermer üretildiğini, bunun ancak 2 milyon tonunun işlediğini söyleyen Efendioğlu, kalan 6 bin ton mermerin mecburen blok olarak ihraç ettiklerini bildirdi. 

Tüyap Genel Müdürü ilhan Ersözlü, Bursa 2.Blok Mermer Fuar’ında; 10 tondan 26 tona kadar çeşitli ağırlık, renk ve desende blok mermerin 7 ayrı salonda toplam 50 bin metrekare alanda sergilendiğini bildirdi.

14 ayrı ülkeden 201 firma temsilciliğinin katılımıyla hazırlanan Bursa 2. Blok Mermer Fuarın geçtiğimiz yıla oranla yüzde 41 rekor büyüme 2-5 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirten Ersözlü, fuar kapsamında 3 Kasım Pazar günü saat 16.30’da Fuaye alanında Amerikan Tiçaret Odası tarafından sektöre özel bir konferans düzenleneceğini belirtti.

Konferans; “ABD’de Türk Doğal Taşının Avantaj ve Dezavantajları”, “Pazara Giriş Koşulları, Beklentileri ve zorlukları”, “ABD Pazarının Gelecekte Alacağı Şekil Hakkında Beklentiler” konularını kapsıyor. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500