Advert
Özel günleriniz gibi çiçekleriniz de ölümsüz olsun!

Özel günleriniz gibi çiçekleriniz de ölümsüz olsun!

Bir sergiyi gezerken bazı fotoğraflar bazı tablolar vardır bakar geçersiniz. Bazılarının önünde ise çakılıp kalırsınız. O eserleri izlerken hayallere dalar göklere uçarsınız.

Bazıları tokat gibi yüzünüzde patlar sizi dağıtır. Bazen de tek fotoğraf size kitap yazdırır. Sevgili Büyüğüm Ertuğrul Mat geçtiğimiz hafta yaptığı Bursa ziyaretinde günü erken saatlerinde sabahın Bursa’sını fotoğraflarken çektiği bir kareyi bana gönderdi.

Mutlu bir geceden kalma bir çelenk herkes evine gittikten sonra yapayalnız, yoluk ve soluk bir şekilde bir çöp kutusuna yaslanmış kendisini alacak çöpçüyü bekliyor.

Kendisini satın alanı bir geceliğine onurlandırmış, belki de sonsuza dek sürecek bir mutluluğa da bir gececik tanıklık etmiş ama kendi kaderinde olan yok olmaya hazırlanmış duruyor.

Bir anda kafamda şimşek çaktı ve dedim ki; organ bağışı yapanların giderken yeni hayatlara umut ve şifa olması ne ise, eğitim amaçlı kurumlar üzerinden mutlu günler ya da cenaze çelenkleri göndermenin aynı şey olduğunu düşündüm.

Açılışlarda, düğünlerde, cenazelerde, kutlamalarda her gün binlerce çelenk gönderiliyor. Tören bitiminde maksat hasıl oluyor ve isimler alındıktan sonra çelenkler bir kenara atılıyor ve ölüyor.

Oysa TEV gibi eğitim vakıflarından alınan çelenkler asla ölmüyor ve gençlere umut olmanın ötesinde burs alan öğrencilere iş hayatına atıldıktan sonra yüklediği minnet duygusu ile vefalı insan sayısını da artırıyor.

Burada katkıda bulunduğunuz vakfın hesaplarının şeffaflığı, feraseti, vatan sevgisi, toplumsal bilinci ve denetlenebilir olması içinizi rahatlatıyor.

Bu tür hizmetlerin amaçları bir olduğundan asgari ortak kriterleri taşıdığı sürece aslında çok çeşitlenmesine karşıyım ama ne olursa olsun artık çiçekle temsil işi bu şeklide yapılmalıdır.

Çiçekçiler bana kızacaklardır ama olsun. Onlar da canlı çiçek konusuna daha çok eğilsinler ve pazarlarını yenilesinler diye düşünüyorum.

Bu konuda TEV’den aldığım birkaç rakamı paylaştığımda bir çelengin nelere kadar olduğunu göreceksiniz.

Türkiye Genelinde TEV Mutlu ve Özel günlerdeki çelenk gelirleri yıllık 13 milyon( eski para 13 trilyon) lira civarında, Bursa’da ise 600 bin(eski para 600 milyar) lira olarak gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz yıl 6.240 öğrenciye Meslek Lisesi, Yüksek Öğrenim, Yurt Bursu, Yüksek Lisans, Doktora ve Üstün Başarı Bursu adı altında aylık burs verilmiştir.

Bu güzel tabloda bir renk olmanın elimizde olduğunu bilerek özel günleri ve mutlu günlerde kutlamayı nasıl yapmak gerektiğini bir daha düşünelim diyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500