Advert
İnegöl Bursa’ya talip olmuş

İnegöl Bursa’ya talip olmuş

   Oylat, orman içindeki doğası, şifalı kaplıcası, endemik ürünleri ile İnegöl'ün yüz akı olan bir yeryüzü cennetidir. İşte bu cennette yaşayan insanlar ısınmak için artık kömür yakıp bu güzel ormanların ciğerlerini kirletmeyecekler. Atık kaplıca sularını hibrit teknoloji ile ve ısı transferi yoluyla ısı değerini yükselterek binaların ısıtılmasında kullanılacak. Yaklaşık bir yıl önce projenin ilk harcında bulunmuştuk bugün de yemyeşil enerjinin hayata geçirilmesine tanık oluyoruz. Yani bu yeryüzü cenneti artık kömür ve is kokmayacak.
Oylat gecesinde Bursa'dan BŞB Meclis toplantısından gelen İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile 00:00’a kadar süren uzun bir çay partisi yaptık. O bize İnegöl’ü anlatmaya çalışırken, bizim takım Cumhurbaşkanı ziyareti yansımaları, çevreye ayar vermesiyle ünlü Oduncu Deli Mehmet öyküleri ile Alinur Aktaş Bursa'ya Başkan olmayı düşünüyor mu sorularının cevabını almaya çalıştı.
Alinur Başkan öznesi Oylat olan öyküyü anlatırken çocukluk yıllarına geri dönüyor ve Ay'a ayak basılmasından Milenyuma kadar olan süreçte hisseleri binde ile ifade edilen sayıları 70’i geçen hissedarların en büyük hissedar olan Belediyeye yatırım yapmaması için itina ile nasıl direndiğini anlatırken bazen Bizans bazen Teksas içerikli sahneler gözümüzün önüne geliyordu.

Oylat’ı aslında bin bir doğal zenginliği olan İnegöl’ün sembolü ve turizm atağının öncü kuvveti olarak görüyorum. Bu tektaşın hünerli ellerde mücevhere dönüşeceğini iddia edenlerdenim.

2004’de başlayan rehabilitasyon çalışmaları hızla devam etmekle birlikte Alinur Başkanın gaz keseceği yok görünüyor. Yeşil enerji ile atık sulardan ısı transferi ile yapılan ısıtma sistemi kömürün adını Oylat bölgesinden kazıyıp atarak hem ekonomik tasarruf hem de kükürtlü havayı defederek Oylatın ciğerlerinin temiz kalmasını sağlıyor. Yaklaşık 1.5 milyon liraya mal olan projenin üç yılda kendisini amorti etmesi de ayrı bir güzellik olarak yansıyor.

Alinur Başkan Turizm ile yatıp, turizm ile kalkmaya başlamış ve bacasız sanayinin sadece kendini değil elliye yakın sektörü beslediğinin bilincinde olarak onu İnegöl’ü turizm ile dünyaya açmaya karar vermiş ve yola çıkmış gördüm.

Başkanın BŞB falan umurunda değil ama yeteneklerinin farkında ve ilerde yakılacak bir yeşil ışığı fark edecek kadar da zeki olduğunu biliyorum. Şu andaki enerjisinin tamamını İnegöl’e ayırmış olarak geleceğinin hesabını yapmıyor.

BŞB için altını özenle çizdiği “Allah yeni dönemde gelecek başkanın yardımcısı olsun. Bursa’nın hem büyüme hem de kent algısının bozukluğundan kaynaklanan ciddi kronik yapısal sorunları var” derken hepimizin bildiği ama dillendirilmeyen bir gerçeği vurguluyordu.

Ben İnegöl il olmalıdır diye düşünenlerdim ama iki gün yaşadığım İnegöl bu kompleksi bitirmiş ve bana Bursa’ya talip olmuş gibi geldi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500