Advert
Tam yerine rast geldi…

Tam yerine rast geldi…

Dün agazete’mizin logosunun yanında “P.İ.Ç. başına 4 milyon Ödül”  başlığı ile İçişleri Bakanlığı kaynaklı bir haber yayınlamıştık.

Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ahmet Kundakçı  “P.İ.Ç. Başına 4 Milyon Ödül” başlığındaki bu haberdeki harfler; P= Paralel, İ= İhanet Ç= Çetesi demektir.

Aslında;“P.İ.Ç.” harflerinin arasındaki noktaları kaldırırsak, “PİÇ” olur ki,tam da Fetullahcı Terör Örgütü’nü (FETÖ) tanımlar nitelikte bir kelimedir.

Rahmetli Levent Kırca’nın geçmişte bir televizyon programı vardı. O programın jeneriğinde;“Tam yerine rast geldi, manzara koyduk” derdi. Yazı İşleri Müdürümüz Kundakçı da, bu kelimeyi Fethullahcı Terör Örgütü’nü (FETÖ)yerine denk getirmiş, Onlar için bundan daha güzel kelime bulunmaz.

Kundakçı’nın eline gönlüne sağlık diyerek, bu kelimenin insan yaşamında yerine bir göz atalım. O zaman bu kelimenin ne kadar yerinde kullanıldığını daha iyi anlarız.

 

PİÇ kelimesi dilimizde;

-Anası ile babası arasında “evlilik” bağı olmadan dünyaya gelen çocuk.

-Babası bilinmeyen yahut babası belli olmayan, aslına benzemeyen, ne idüğü belirsiz, terbiyesiz, arsız çocuk,

Kalleş, kötü niyetli kimse anlamlarında kullanılan Bu kelime, aynı zamanda; Bir ana bitkinin çevresinde yeniden beliren sürgün ve filizler içinde kullanılmaktadır.

“PİÇ” kelimesinin eş anlamlısı;  “Besmelesiz”,“fırlatma”,

Birleşik kelime olarak; “Piç kurusu”,

Atalar sözü olarakda; “Piç ettin”,”piç olmak” dilimizde yer almaktadır.

 

“Piç” kelimesini cümle içinde örnek olarak şöyle kullanılmıştır:

- Hatta piçde olsa çocuğu­mu düşürmeyeceğim… Anladın mı? (Halide Edip Adıvar). 

Siz bil­mezsiniz beyefendi! O ne soyu bozukpiçtir. (Burhan Felek).

-Bu adam her şeye ka­rışıyor, kendisinden başka söz söyleyene meydan vermiyor, konferansları kesiyor, her şeyi piç ediyordu.(Ömer Seyfeddin)

 

PİÇ; evlilik dışı bir ilişkiyle dünyaya gelmiş, babası belli olmayan çocuk anlamında kullanılmaktadır.Kendisi“ahlaksız olmasa” bile “ahlaksız bir ilişki”sonucu dünyaya geldiği için; “aile terbiyesi almamış, arsız, terbiyesiz, yüzsüz” biri sayılarak aşağılanan bir kişiliktir. Hiçbir ahlak ve görgü kuralı bilmez, aldırış etmez, kurnazlıkla kendini korumaya çalışır.

“Piçlik”, aynı puştluk ve ibnelik kavramlarında olduğu gibi “Güvenilmezlik, kalleşlik ve hainlik” içerir.

Bu nedenle“Piçlik” kavram olarak;aykırı, kuralsız ama zekice davranışlar biçiminde bir ironi kazanmıştır.

Argoda halen yeri geldiğinde“fırlama, fırlatma” karşılığında kullanmaya devam ediyoruz. “Tam bir fırlama piçin biri...” gibi

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500