Advert
Vekillerin Özgül Ağırlığı...

Vekillerin Özgül Ağırlığı...

Türkiye'de çok partili sistemin başladığı yılların yakın tanığı 1960’lı yılların dava adamı ve 14. dönem Milletvekili büyüğüm ile Bursa Milletvekilleri üzerine konuştuk. Ben ona yakın dönem vekillerini anlatırken yakınmalarımı anlattım ve Bursa'nın ilk sıralarının genellikle ithal ağabeyler ile donatıldığını, arkada kalanların da ağabeylere saygısızlık olmaması için geri durduklarını ifade ettim. Bu yüzden Bursa'nın Ankara'da lobi değerinin olmadığını söyledim.

Bak dinle diyerek söze başladı. İhsan Sabri Çağlayangil Bursa'ya Vali olarak hizmet ettikten sonra Senatör olan, adıyla müsemma bir vekildi. Makamını değil sadece adını kullanarak açamadığı kapı yoktu. Parlamento'da Bursa'yı 19 yıl temsil etti ve çeşitli bakanlıklar ile 80 darbesine kadar da Senato Başkanlığı yaptı.

Şeref Kayalar Bursa Senatörü olarak parlementoda 19 yıl görev yaptı. Grup Başkan Vekili olarak Bursa'nın Ankara kapısı oldu. Kasım Önadım, Barlas Küntay, Cemal Külahlı, Ahmet Türkel,Cahit Ortaç gibi deve dişi sağlamlığında isimler parlamentoda Bursa'yı temsil etti ve kritik görevlerde süreklilik arzettiler. Bu değerlerin yanına gelen taze vekiller aynı hizmet anlayışının değerleri ve neferleri olarak hizmete devam ettiler dedi.

Aslında Bursa'nın sorunu da buydu. Ağabeyleri kızdırmayayım diye kendilerini sıfırlayan vekiller, dönem sonlarında da vekilliklerini sıfırlarken, hizmet karnelerinde kocaman bir sıfırla veda diyorlar.

80 öncesi vekiller kariyerleri boyunca önemli hizmetleri anılırken, 80 sonrası vekillerin siyasi kariyerlerine bakıldığında nadir bir iki istisna dışında Bursa'dan bir Bakan ya da Grup Başkan Vekili çıkmaması size garip gelmiyor mu?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500