Advert
Rüşveti ver geçmişini sıfırla
Erkan Ateş

Rüşveti ver geçmişini sıfırla

En son yazdıklarımızdan sonra ülkemizde o kadar çok değişiklik oldu ki gündem her hafta değişiyor.15 Temmuz sonrası yaşanan kaotik ortam yavaş yavaş yerini sınır ötesindeki hareketliliğe bırakırken vatandaşta ise bu kışı  nasıl geçireceği korkusu öne çıkmaktadır.

Daha önceden  bankaların kredileri ile nefes alanlar bugünlerde o kapınında kapandığını  görüyor, ya da yüksek faizler ile karşı karşıya kalıyorlar.Ekonomik verileri alt üst olan sanayici yılın son çeyreğinde durumu toparlamayı düşünürken bir sürpriz de Maliye Bakanlığı’ndan geldi.

‘Son 5 yılda bir işletme defterlerinin incelenmemesini istiyorsan vergi matrahını arttır’,kampanyasımı desek, direk ‘açık rüşvet’mi desek bilemedik.Böylesi bir uygulama ile vergi toplamayı uygun bulmuşlar.Şimdi sormak lazım şirketlerin dönen çeklerinden ,ödenemeyen alacaklarından vergiyi aldınız. Şimdide tahsil edilemeyen bu paralardan ek gelir mi bekliyorsunuz? Pes doğrusu .

Kapalı Çarşı’da 1000 e yakın işyeri kapanmış,endüstri sektörü borç batağında ve bu durumu bile sömüren bankacılık sistemi yetmezmiş gibi, birde aba altından sopa göstererek talep edilen yeni vergi toplama şekli.Tabi bu durum son 5 yıl içinde düzenli işletmeleri cezalandırırken,  vergisel açıdan her türlü soygunu gerçekleştirmiş işletmeleride affetmiş oluyor.

Eylül ayı içinde Moody ‘s Türkiye’nin  kredi notunu düşürmesi aslında piyasaların beklediği bir gelişmeydi,ancak bunu özellikle  bazı çevrelerin 15 Temmuz ve sonrası gelişmelere bağlamalarını doğru bulmuyorum.

Çünkü bu kriz yaklaşık 2 yıldır ülkemizde hissedilir düzeyde yaşanmaktaydı. Bence 15 Temmuz’un piyasalara etkisi  yılbaşı ve sonrasında olacaktır. Ülkemizin içinde bulunduğu bu ekonomik durumu yabancı  kredilendirme kuruluşlarının değerlendirmesini de eleştiren Başbakan Yıldırım,  bunun bilinçli bir yıpratma politikası olduğunu vurguladı.

Durumun aslında tehlikeli boyutlara gittiğini artan kredi faizleri ve yükselen döviz göstermektedir.Benim gördüğüm sıradan ekonomik çözümlerin gelecek süreçte çok etkili olamayacağıdır,bugünlerde çok daha etkili ve radikal kararların alınarak işletilmesi gerekiyor .İlk olarak da bankalardan başlanılmalı eğer bir bedel ödenecekse ilk ödemesi gereken onlar diye düşünüyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500