Advert
Bursa baharını kaybetti...!

Bursa baharını kaybetti...!

Bursa’da bir ömür geçirip yarım dalya devirenler senede dört mevsimin doya doya yaşandığını bilirler. Yaz yazlığını, kış kışlığını bilir, geçişlerinde de baharlar yaşanırdı.

Farkında mısınız? Bursa uzun zamandır baharlarını yaşamamaya başladı.

Baharın ilkinin içinde uyanış, aşk ve bereket yaşanır. Baharın sonunda ise yaprakların dökülmesi ile başlayan hüznün sebebi ya kışa kaybedip yok olmaktır. Ya da gelecek bahara daha bir güçlü girmek adına uykuya dalıp dinlenmektir.

Bursa’nın baharlara vedası Hakkın iradesi ile değil, insan eli ile taammüden olmaya başlamış ve iki mevsimli bir hayatı Bursa’ya hak görenlerin çabaları maalesef başarıya(!) ulaşmaktadır.

İki mevsimli bir hayat bereketi yok sayan bir yaşam biçimidir. Bahar olmadan aşk olmaz. Aşk olmadan meyve olmaz. O zaman da Bursa, Bursa olmaz.

Bir zamanlar Bursa’nın hava durumu tekti ama o zamanda tarım arazileri beton kaplı değildi. Havada nem toprakta bereket ve su vardı. Bursa’nın her yeri nefes alabiliyordu. Arnavut kaldırımlı sokaklarda belki biraz tıngır mıngır ama sağlık fışkıran bedenler dolaşıyordu.

Arnavut kaldırımı ağlatan otomobiller olmadığından kaldırımların yüzü gülüyor ve kenarlarında bitkiler yeşeriyordu. Asfalt ağlatan otomobiller aslında asfaltı değil ana babaları ağlatıyor ama millet bunu kader zannediyor.

Bursa’nın dört mevsimi olduğu zamanlarda dağlar dağ gibi, dereler dere gibi temiz ve gür ve özgür, artezyen fışkıran topraklar insanları yavrusunu bakan ana gibi besliyorlardı.

Bursa baharlarını geri istiyor. Hepimiz el birliği ile Bursa’ya baharlarını geri vermek için çalışmalıyız. Biz bunu başaramazsak sonsuz kışa mahkum olacağımızı bilmeliyiz.

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500