Advert
Alem zeytin ise kral Gemlik'tir

Alem zeytin ise kral Gemlik'tir

Osman Gürçay

Ağaçların atası olan, semavi dinler gelmeden önceki devirlerin bile sağlık, ömür, bereket, barışın simgesidir zeytin…

Ege ve Akdeniz kıyılarında yetişen, İtalya, İspanya, Yunanistan ve Türkiye’nin batı kıyılarında yetişir, sağlıklı bir besin olarak sofralarda tadıyla, yemeklerde yağıyla içimizi besleyen ve hatta posasından(pirina)yapılan sabun olarak dışımızı temizleyen kutsal bir meyvedir.

Zeytin’in yetiştiği yöreye göre özellikleri vardır. Ege ve Akdeniz bölgesindeki yetişen zeytinler heybetli gibi görür ama tadı yavan, büyük çekirdekli ve eti azdır. Bu bölgenin ürünleri genellikle yağlık zeytinde kullanılır. Sofralık olarak tercih edilmez.

Gemlik zeytini iri taneli, küçük çekirdekli, etli kısmı büyük, kendine özgü aromalı yuvarlak ve silindirik bir lezzet mucizesidir.

Sofralık Zeytin ağaçları Trilye’ den başlar ve Gemlik Körfezinde zirveye çıkar ve Sölöz üzerinde İznik’te biter. Burada yetişen ağaçların mahareti fidesinden gelmez. Hem denizden hem gölden aldığı nemin yükselen yamaçlardaki klimatik etkisi ve Poyraz’ın taşıdığı sağlıklı iyot dolu esintinin iliklerine kadar işleyerek üşütmesi ve buğulu gibi kıvırcıklatmasıdır, zeytini Gemlik zeytini yapan özellik…

Gemlik Zeytininin halk ağzı ile piçi (fidesi) başka yörelerde büyütülmeye çalışılsa da aslını inkar etmez ve yuvasını ister.  Gurbette ürün verse bile o lezzeti vermez.

MARKA DEĞERİMİZE DARBE VURANLAR…

Gemlik Zeytini fideleri Akdeniz’de Hatay, Mersin gibi illerde Ege’de ise Alaşehir, Akhisar, Göl Marmara, Turgutlu gibi yörelerde ekilmiştir ama lezzet olarak bekleneni vermemekle birlikte aynı adı kullanarak marka değerinde zarar vermektedir.

Biz içinde bu bereketin yüzdüğümüz için değerinin farkında değildik. Dünya küçülmeye başlayınca farkındalıklar önem kazanmaya başladı ve Gemlik Zeytini için coğrafi işaret alınarak podyuma çıkarıldı.

Bunun bir de etkinliği olmalıdır diyenlere, paydaşlarına, sponsorlarına ata toprağı Gemlik olan bir fani olarak şükranlarımı sunuyorum. Bu yıl ikincisi düzenlenen Gemlik Festivalinin her adımında var ve Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile Gemlik Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim’in yanında olacağım.

Milyon yaşındaki Tanrıların Meyvesinin Anavatanındaki bu etkinliğe katkı koydukları için kendilerini yürekten kutluyorum. Ben laf olsun diye festivalleri sevmiyorum ama Gemlik Zeytin Festivali’nin önemini insanlar gelecekte çok daha iyi anlayacaktır.

Bu sene 20 – 23 Ekim’de çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan bu festivale bir Gemlikli olarak herkesi davet ediyorum. Bu tür etkinleri güzel ve anlamlı kılan protokoller değil halkın katılımıdır.

Romanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Bosna Hersek’ten de konukların olacağı etkinliklerde Yürüyüş, Paneller, Hasat Şenliği, Tiyatro, Resim, Fotoğraf, Spor etkinlikleri ve Konserler olacağına göre evimize sahip çıkarım diyorum.

Savaşan dünyaya bir zeytin dalı uzatmak için en uygun yerlerden birisi de zeytinin Kralının yaşadığı Gemlik’tir.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500