Advert
Bursa’da “Şehriyar” Bilgi Şöleni

Bursa’da “Şehriyar” Bilgi Şöleni

Bir şiirinde;

“Oğuz Atam bizi görse neyliyer,
Dövüner dizini helak eyliyer,
Yeğin geyze gelir, gönlü göynüyer,
Heç elden özgeye gardaş olar mı?
Yılandan, çiyandan yoldaş olar mı?”

Meşhur “Haydar Baba’ya Selam” şiirinde de;


“Bayram yeli çardakları yıkanda,
Novruz gülü, kar çiçeği çıkanda,
Ağ bulutlar köyneklerin sıkanda,
Bizden de bir yâd eyleyen sağ olsun,
Derdlerimiz koy dikkelsin dağ olsun.”


Diyen büyük Türk Şairi olan Muhammed Hüseyin ŞEHRİYAR, Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi ve Uludağ Üniversitesi’nin işbirliği ile iki yıldan beri sürdürmekte olan “Her Yıl Bir Büyük Türk” Bilgi Şöleni dizisinin üçüncü konuğu oldu.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl 7-8 Kasım tarihinde Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek ‘Şehriyar’ konulu bilgi şöleninde sunulacak bildirilerin bir kitap halinde yayınlanacak.

Türk Ocağı Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, bilgi şölenine Yurt içi ve yurt dışından toplam 36 bilim adamının katılacağını ve Katılımcıların tüm ulaşım ve konaklama masraflarının “Şölen bütçesinden” karşılanacağını söyledi.

“Her Yıl Bir Büyük Türk” bilgi şölenleriyle ilgili tüm bilgilere www.birbuyukturk.org adresinden ulaşabilineceğini bildiren Türk Ocağı Bursa Şubesi Başkanı Prof. Kırlı,7-8 Kasım 2016 tarihinde Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek Şehriyar bilgi şölene tüm Bursalıları davet etti.

Şehriyar Kimdir?

Muhammet Hüseyin Şehriyar: Şiirlerinde kullandığı Şehriyar mahlası ile tanınan Güney Azerbaycanlı (İran) Türk şairdir. Şiirlerini Şehriyar mahlasıyla hem Azerbaycan Türkçesinde hem de Farsça yazan Şair,1906’da Tebriz’de doğdu. İlköğrenimini doğduğu şehirde tamamlayan şair, Medresede aldığı Arapça eğitiminin yanı sıra, Frnasızca öğrendi. 1921 yılında girdiği Tahran Tıp Fakültesindeki eğitimini 1924 yılında yarıda bırakarak sevdiği kızın peşinden Horasan’a gider. 1935 yılında Tahran'a geri dönen Şehriyar, İran Ziraat Bankasında çalışmaya başlar.

Ön sözünü dönemin ünlü şairlerinin yazdığı ilk şiir kitabının 1929 yılında neşreden Şehriyar,  1951 yılında Ana dili Azerbaycan Türkçesiyle kaleme aldığı 125 kıtadan oluşan “Heyder Babaya Salam” şiirini yayınlar. Bu şiiriyle Türkiye'de ve SSCB’deki Türk Cumhuriyetlerinde de büyük bir üne kavuşan Şehriyar, akciğer iltihabı ve kalp yetersizliğinden 18 Eylül 1988 yılında Tahran’da hayata gözlerini yumar.

İlk şiirlerini İran'da şah rejiminin yasakladığı için Farsça yazan,  sonra annesinin “ oğlum sen nasıl yazıyorsun ki ben seni anlamıyorum”  demesi üzerine şiirlerini Türkçe yazmaya başlayan Şehriyar,  iki bölümden oluşan “ Heyder Baba'ya Selam” adlı şiirini yazar.

Eserlerinde; Türk'e ve Türk dünyasına olan hasretini yansıtan şairin "Türkiye'ye Hayali Sefer", "Türk Evladı Gayret Vaktidir", "Türk Dili" gibi eserleri bunun en güzel örnekleridir.

“Türkün dili tek, sevgili istekli dil olmaz.

Özgə dile gatsan, bu asil dil, asil olmaz” demiştir” demiştir.

O, ayrılıklara, tel örgülerle bölünmüş vatanın birliğine hasretle seslenir. Haydar Baba dağına:

"Bir göreydim ayrılığı kim saldı

Ülkemizde kim gırıldı gırıl kim galdı"

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500