Advert
10 Muharrem ve Kerbelâ (9)

10 Muharrem ve Kerbelâ (9)

 

Yezid'inKüfe valisi İbn-i Ziyad, Kûfe yakınlarındaki Kerbelâ denen yerde kamp kuran Hz.Hüseyin’in üzerine 30 bin kişilik bir ordugönderir. Kampın etrafını saran ordununkomutanları ile Hz. Hüseyin arasındaki görüşmelerde; Hz. Hüseyin, “kuşatmanın kaldırılmasını, kendisi ile birlikte ailesi ve taraftarlarının da Irak'ı terk etmesine izin verilmesini” ister.Ordu komutanıÖmer bin Sad,teklifi makul bularak, üstlerine iletir. Küfe valisi İbn-i Ziyad’ın hoşuna giden teklife, Emevi yönetiminde söz sahibi olan Şimrbin Zi'l-Cevşen, Bahteri bin Rebiave Şeys bin Rebiakarşı çıkarak, Ömer bin Sad'a Hüseyin ve beraberindekileri öldürmesini, yoksa kendi canından olacağını söylerler.

Muharrem ayının 7'sindeÖmer bin Sadçemberi daraltır vekampın suyollarını keser. 9 Muharrem’de susuzluğunhat safhaya ulaştığı kampa Fırat nehrinden su almaya giden Hz. Hüseyin’in kardeşi EbulFezl Abbas,Yezid kuvvetlerince vahşice katledilir. Önünde 

ikiseçenek olan Hz. Hüseyin’in savaşmaktan ve teslim olmaktan başka çaresi kalmamıştı. O savaşmayı tercih etmişti.

10 Muharrem sabahı Hz. Hüseyin’in adamları düşman ordusunun ön saflarına yanaşıp düşman ordusundaki akrabaları ve arkadaşları ile konuşarak,savaşmamalarını istemişlerdi. Hz. Hüseyin deyaptığı etkili konuşmasından sonra Yezid'in ordusundaki komutanlardan Hazar Türklerinden olanHûr, ikioğlu ve beraberindekilerlesaf değiştirip, Hz. Hüseyin'in tarafına geçmişlerdi.

Komutan İbn-iSad, ordudaki diğer adamlarının da safdeğiştirmesinden korkup, Hz. Hüseyin’e fırlattığı ok ile savaşı başlatmıştır.  Arap geleneğice önce düello şeklinde cereyan eden savaşta, Hz. Hüseyin'in tarafına geçen Hür,Habib bin Mezahirgibi Hz. Hüseyin'in ve babasıAli’ninyakın arkadaşları dövüşerek,teker teker şehit olurlar. Sonra Hz. Hüseyin'in oğluAli el-Ekber, kardeşi Hz. Hasan'ın oğlu Kasım ve baba bir anne ayrı kardeşleri dövüşerek şehit düştüler.Hz.Hüseyin’de önceTemim bin Kâhta ile dövüşüp, onu öldürdükten, Arapların korkulan savaşçısıZeyd bin Ebtahi'yi da öldürür.

Çadırlarda,hasta olan Hz. Hüseyin’in oğlu Zeynelabidin, kadınlar ve çocuklardan başka erkek olarak kimse kalmamıştı. Onlar da endişe içinde akıbetlerini bekliyorlardı. Hz. Hüseyin susuzluktan ölmek üzere olan 6 aylık oğlu Ali Asgar’i kucağına alıp Yezid ordusunun karşısına dikilerek; “Çocuğa bir yudum su vermelerini istemiş”,  Ömer Bin Sad’ın emriyle Hurmala bin Kâhil adlı birinin okladığı bebek, babasının kucağında can vermiştir.Kundaktaki oğlunun öldürülmesinden sonra savaş meydanda tek başına kalan Hz. Hüseyin’in üzerineŞimr bin Zil Cevşen'in emriyle hücuma geçen askerler, fırlattıkları ok ve mızraklarla Hz.Hüseyinatından düşüp yere yığılır. Sinan bin Enes en-Nehaiveya Şimr bin Zil Cevşentarafından kafası kesilen Hz. Hüseyin, şehit edilir. Kafası mızrağa geçirilen Hz. Hüseyin’in cesedi üzerindeki değerli eşyaları ve elbiseleri alınarak yarı çıplak vaziyette atlara çiğnetilerek bırakılır.

Çadırları yağmalanarak esir alınan Ehlibeyt kadın ve çocukları, kötü muameleye tabi tutulurlar. 11 Muharrem günüKufe’ye, oradan da yargılanmak üzere şehir şehir kasaba kasaba dolaştırılarak Şam'a götürülürler.Amacının Hz. Hüseyin’in destekçilerinin ne hallere düştüğünü gösterip, halkın desteğini sağlamaktır. Kerbelâ’da şehit olan 72 kişinin cesetleri, El-Gadiriyeköylüleri tarafından ancak ertesi gün defnedilir.

Kerbelâ'danKüfe’yeoradan da Şam'a yapılan yolculuklarda ve Yezid’inhuzurundaki mahkemede, Hz.Hüseyin’in kız kardeşiZeynep, oğlu Zeynelabidin, büyük bir cesaret Kerbelâ'dayaşananları anlatarak, Yezid'inhalifeliğiningeçersiz olduğunu haykıp, Hz. Hüseyin'in başkaldırısını savunarak överler.

Kerbelâ Olayı günümüze kadar 10 MuharremKerbela şehitlerinin yas günü (Aşure) olarak anılarak geldi.

(SON)

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500