Advert
Su konusu “sudan” ucuz değildir!

Su konusu “sudan” ucuz değildir!

Bursa’nın en önemli değerlerinden birisi de sudur. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde yazdığı gibi; “Bursa sudan ibarettir vesselam!

Uludağ’ın zirvesinden eteklerine akan lezzetiyle damağımızı tatlandırır, bereketiyle ovamızı yeşertir.

Kırk yıl önce susuzluktan muslukların kuruduğu İstanbul’da Ankara’da nerdeyse damlalık ile ilaç diye kullanılan su, Bursa’nın bağrından artezyenlerden fışkırırdı.

Bursa sudan yana hiç sıkıntı çekmedi ama suya çok çektirdi. Ovaları bitirdik, Artezyenleri kuruttuk ve yer altı sularını kirlettik. Uludağ’ın eteklerini bile kestik arsaya çevirdik. Ülkemizin su fakiri olduğunu onu kaybetmeye başladıkça anladık. Bursa özelinde durum vahim değildi ama onun kıymetini de biz bilemedik.

Ankara’da İstanbul’da susuzluktan muslukların kuruduğu dönemlerde ilaç için su bulunamazken, dermanları tankerlerle taşınan Bursa suları oldu.

O dönemlerde suyun bir ürün olarak piyasasının olacağı, marka değerinin yükseleceği, o değerin zirvesine kalitesiyle Bursa’nın oturacağının ilk işaret fişeği atılmıştır.

Bursa günümüzde içme suyu sektörünün lideridir. O sektörün de lideri Erikli’dir. Bursalı Aslanoba ailesinin kurduğu “Erikli Suyu” lezzeti, kapasitesi ve marka değeriuluslararası yatırımcıların ilgisini çekmiş ve Nestle Grubu tarafından satın alınarak, en son teknoloji üretim yatırımları ile dünyanın en büyük sekizinci su firması haline getirilmiştir.

Yani “Erikli Suyu” Bursa’nın dünya çapında en değerli markalarından birisidir.

Erikli Teknik Direktörü Gıda Mühendisi Sami Bulut ve Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürü Duygu Özşahin konuğumuz oldular. Bildiklerimize bilmediklerimizi eklediler. Biz de merak ettiklerimizi sorduk.

Sami Bey’in çizdiği Erikli teknik resmine, Duygu Hanım’ın dokunuşları ortaya anlamlı bir tablo çıkardı.

Ardından sorular başladı.

Siz bize Revers Ozmos (ters ozmos) denilen bir işlemden geçirilen sular mı içiriyorsunuz dedik.

O işlem suyun sertliğini gideren bir işlemdir. Biz makinalarımızı ve su kanallarımızın bakımını ve temizliğini yumuşak sularla yapmak zorundayız. Bu sistemi de orada kullandığımız suları elde etmek için kullanıyoruz. O işlem suyunu asla üretimde kullanmıyoruz dedi. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından çok sıkı denetimlerin olduğunu öte yandan da marka değerinin zarar göreceği hiçbir işlemin yapılmaması işletmenin anayasası olduğunun altını çizdi.

Kuyular açıp su elde ederek kaynak suları ile birleştirip satılabilir mi ve kayıt dışı bir kazanç elde edilebilir mi diye sordum?

Erikli başta olma üzere Nestle’nin bütün su üretimi doğal kaynak sularından karşılanmaktadır. Üretim süreci çeşitli denetimlerden geçmektedir. Kuyu açtık mı evet açtık ama oradan çektiğimiz suları kişisel ve evsel temizlik için kullanıyoruz. Ayrıca kapasitemiz ve sayacımız digital olarak BUSKİ’den de denetlenmektedir dedi. Bu bana böyle bir iddianın sadece firmayı değil denetleyici firmaları da zan altında bıraktığını düşündürdü.

Bursa’dan kazanıyorsunuz. Bursa’ya dokunuyor musunuz dedim.

Bursaspor’a forma sponsoru olduk dediler. Yetmez dedim. Kaynak sularını elde ettikleri köylerin damlama sulama projelerine destek verdiklerini söylediler. Az olmuş dedim. Proje önderdiniz de hayır mı dedik diyerek çenemi kapattılar.

Yabancı sermaye konusuna girmenin anlamsızlığını bu Global dünyada orta okul seviyesinde eğitimliler bile anlar diye düşündüm.

Kundakçı’nın Dünya Savaşı sudan mı çıkacak komplo teorisine “sudan” sebeple savaş çıkmaz diyemedik ama ağzını hayra aç dedik.

Aslında Sami Bulut’un giderayak söylediği son cümlesi beynime mermi gibi girdi. “Uludağ’ın suyu barajlarda kirletilmemelidir. Kullanma suyu kuyu ve depolarla bir şekilde çözülür. Uludağ’ın suyundan kimin içme suyu ürettiğinin önemi yok ama yaratacağı katma değer Bursa içinde Türkiye için de çok önemlidir” dedi.

Benim de aklımı başımdan alırken, her noktasında çekim yapmak sözü ile kısa bir süre sonra bir bardak su içmek için tesislerine davet etti.

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500