Advert
 Ekonomide FETÖ’cü kriptolara dikkat!

Ekonomide FETÖ’cü kriptolara dikkat!

15 Temmuz’da belanın büyüğünü yaşadık. Köprüler kapandı. TBMM bombalandı. Halkımın üzerine ateş açıldı. Başkentimizde TSK’yı ele geçiren teröristler tarafından onlarca sorti yapıldı. Ülkemin kalbinde devleti ele geçirdiğini zanneden gafillerin terörü yaşandı. Halkın ölüme karşı bile dik duruşu sayesinde bu büyük bela def dildi.

Kırılgan bir ekonomik yapımız olsaydı bu eylemler ile birlikte döviz roket gibi uzaya fırlardı ve ülke ekonomik felç yaşardı ama çok şükür olmadı.

Dünya’nın at yarışları bülteni gibi yatırımcılara yön veren ekonomik raitig kurumları bu dirayeti ve direnci gördüğü için Türkiye’yi kayba koşan at olarak görmedi.

Dış ticaretimizin deliği kronik açık olmasına rağmen dolar kritik üç lira eşiğini aşmadı.

Biz duygusal olduğumuzdan ekonomik hava tahminlerini yapan kuruluşlar hakkımızda iyi çocuk raporu verdiklerinde mutlu oluyoruz ve onları referans gösteriyoruz. Türkiye’de hava parçalı bulutlu dedikleri zaman onları hain ilan ediyoruz.

Moody’s ya da Fitch’in bizimle ne derdi olabilir? Onların muhatabı biz değiliz ki; onlar ekonomide yarış oynayanları yönlendiren bültenler yayınlarlar ve güçlerini doğru tahmin yapmalarından alırlar ve geçimlerini sağlarlar.

FETÖ kalkışması bir yandan, PKK terörü bir yandan, Suriye krizi bir yandan, Global kriz bir yandan ortalığı sallarken yanımızda olan Moody’s ve Fitch ne oldu da Eylül’de bizi yatırımda riskli ülkeler sınıfına soktu?

Neden olduğunu göremeyenler önünü bile göremiyor demektir.  Yalan üretme makinesi gibi çalışan olan FETÖ cü kriptoların ekranlardan Kasım’da bir darbe girişimi daha geliyor diye ekranlardan davul çaldığı bir ortamda elin paralısı neden gelip yatırım yapsın?

Moody’s bizim(!) ilan ettiğimiz sözde malumu yatırımcılarına rapor olarak sunuyor.

Ekranlara çıkmak gündem oluşturmak için her türlü numarayı çevirip bu süreçten siyaset devşirmek isteyen asker eskileri bilerek FETÖ’ye çalışıyorlar. Bir ülkenin ekonomisine darbe başka nasıl vurulur? Siz içinde kavga olan mahalleye taşınır mısınız? Orada dükkan açar mısınız ? İçinizdeki hainler darbe çığırtkanlığı yaparken yabancı sermayeye nasıl sıkıntı yok gelebilirsiniz dersiniz?

O ekranlardan darbe çığırtkanlığı yapanların hepsi vatan hainidir. Ülkenin ekonomik felç geçirmesinden medet uman şerefsizlerdir. Halkı mutsuz olan, demokrasinin özümsenmediği her ülkede ve özellikle Orta Doğu aksına yakın bütün ülkelerde darbe riski vardır.

Bunun önlemlerini devlet alır. Bunun için istihbaratı, güvenlik güçleri vardır. Mezarlık akbabalarının bağırmasıyla darbe önlenmez. Darbelere davetiye çıkarılır.

Çünkü elin Moody’s gibi kurumları bu sesleri duyar ve yatırımcılarının eli yanmasın diye bu yangın çıkacak mekândan uzak durun der.

Bu kriptolar alınan kararların ardından da bu kez bu kuruluşları hedef gösterirler ki evrensel ekonomi dünyasında yalnızlaşalım diye…

Bu mezarlık baykuşlarının seslerini kesmeliyiz. Bütün dünya ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçiyor. Buradan bizim payımıza düşecek sıkıntılar da olacaktır. Üretim ve ihracata odaklanarak her sorunumuzu aşacak güçteyiz ama yalancı, jurnalci kriptoların peşinden gidersek çare bulamayız, huzurlu olamayız.

Biz Moody’e ya da Fitch’i tanımazsak onlar da bizi hiç tanımaz ve büyük oyuncularına bizi hep kayba koşan at olarak gösterir.

Bu durumda ülke kaybeder, FETÖ’cüler altılıyı tutturur. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500