Advert
Efendimizi ters köşe yaptılar…

Efendimizi ters köşe yaptılar…

   Büyükşehir yasası ile dağın başındaki yolu, suyu, elektriği bile olmayan köylere mahalle tabelası diktiler. Tabelası mahalle olunca kendisi mahalle oluyormuş gibi…

Bunlar ne yaparsa iyi yapar önermesiyle başlayan mahalle hayatları kâbusa dönüşmeye başladığında iş işten geçmişti. Mesafe kısa ödül büyük havucuna aldanan “çarıklı erkanı harp” belediyelere alo deriz her bir işimiz görülür gibi düşündü ama işler düşündüğü gibi gitmiyor.

Eskiden dili dişi kuvvetli bir Köy muhtarının genelde bir vekil, Bursa özelinde iki vekil gücünde olduğunu unuttu benim kurnaz(!) köylüm.

Köyler, mahalle olunca, haliyle Köy Muhtarları da Mahalle Muhtarı oldular. Yani o kudretli muhtarlar, mitolojide saçları kesilince gücünü kaybeden Herkül gibi ikametgâh senedi muhtarına dönüştüler.

Bakın sonra ne oldu; büyük şehirler daha da büyüdü ve yakın köyleri muhasara altına aldılar. Köylünün ortak malı olan meralar köyün en güzel yerleriydi. Güneşi, oksijeni, çimi, suyu ve yeşili bol olan bu cennet köşesi alanlar artık mera değil, belediyelerin yeşil alanlarıdır. Irakta olanların kaderleri zaten geçmişinde de bahtlarından ıraktı. Belediyelerrant yuvaları olduğundan bu yeşil alanları becerme çalışmaları ilgili rant uzmanları tarafından anında başlatılmıştır.

Bursa’yı becerdik! Biz nerelerde yaşayabiliriz diye düşünenler gözlerini köylünün hayvan otlattığı, harmanını savurduğu, düğün dernek yaptığı bu yerleri birer birer götürüyor. Götürürken de düğün yapın diye muhtarlığın yanına bir kümes gibi binayı düğün salonu dikiyor.

Köylü milletimizin efendisidir diyen zihniyetin tarihte kaldığını biliyordum ama bu kadar vandallık neden onu çözemiyorum. Köylünün tohumunu kurutup İsrail tohumuna mâhkum ettiniz. Tavuklarını kireçli kuyulara gömdürdünüz yetmedi şimdi yaşam alanlarını tehdit ediyorsunuz. Size yazıklar olsun!

Siz de misyon vizyon olsa kentin göbeğine Doğanbey kazığını dikmezdiniz. Estetik zevkiniz olsa o ucube stat ile kalbimizi kırmazdınız.

Şimdi Keles Kocayayla’da kimine göre baraj, kimine göre golf sahası, size göre ise kendinizin bile bilmediği rant kokan projesi için onlarca yaştaki binlerce ağacı keresteye çevirdiniz. Gököz’ün de merasına el atıp binalar ile kirleteceksiniz.

Buralardan elde ettiğiniz rantların zekatını bu kente harcamayıp, gidip balkanlara gömeceksiniz.

Bu Balkan sevdası nedir kardeşim? Oralarda hanlarınız, apartmanlarınız, fabrikalarınız, bankalarınız mı var? Bir gün bir hal ile hallenince oralara mı kaçacaksınız? Ne istiyorsunuz şu Bursa’dan? Eve lazım olan camiye haramdır. Her eve bir kamyon vaat eden çimentocuyu geçtiniz.

İşte durum bu’dur Köylü Kardeşim, emeğin az ödülün büyük ise baştan şüphe etmeliydin. Sen kabzımala üç kuruşa verdiğin sebzeni meyveni yol boylarında on kuruşa satacak kadar uyanıksın ama asıl seni bitirecek bu oyunu göremedin ve ters köşe oldun.

Geçmiş olsun!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500