Advert
Şarkıları dokuyan kadın Melihat Gülses

Şarkıları dokuyan kadın Melihat Gülses

Bursa’da sanat adına güzel şeyler de oluyor. Taraça/Bademli‘de yaz’a hoşça kal, güz’e merhaba faslından bir müzik ziyafeti vardı. Bu ziyafetin ev sahibi Müberra Akgün, Master Chief’i ise Melihat Gülses oldu. Serin bir Eylül gecesinde bütün konuklarını sımsıcak rüzgârı ile sarmalayan programı harikaydı.

Günleri şaşıracak yaşa mı geldim nedir? O geceyi iple çekerken bir gece sonrasında olacağını düşündüğüm programa az daha gidemeyecektim. Sevgili Müberra’nın uyarı telefonu aldım ve ışık hızıyla hazırlanıp ziyafete yetiştik.

Ve sanatçı Melihat Gülses’i kapıda karşılamak mutluluğuna eriştik.

Melihat Gülses’i her zaman büyük bir hayranlıkla dinlerim. O benim için “Şarkıları okuyan değil dokuyan kadındır”. Bursa ipeğinin doğal ve yumuşaklığında tek bir falso yapmadan ve en önemlisi Türk Sanat Müziğine en küçük bir aykırı nağme katmadan bizi bizden aldı götürdü.

Taş plak dönemini bilir misiniz?

TSM’nin gerçek beste ve  icra o zamanlarda olmuştur. Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses, Mualla Mukadder, Zeki Müren ve hatta Mediha Şen o dönem icralarında şarkıları aslına uygun ve dijital destekten uzak, katkısız sesleri ile plaklara okumuşlardır. Zeki Müren bile dâhil bu sanatçılar son dönemlerinde bazı emisyonlarında popüler kültüre kurban gitmişlerdir. Belki de o dönemin rüzgârlarına kapılacak kadar çözmeleri gereken gaileleri vardı. Onların hepsi de önemli ve çok değerli sanatçılardı ama ben de bu değerlendirmeyi yapacak kadar sağlam kulağı olan bir tüketiciyim.

2016‘da dijital olarak her türlü ses numaralarının yapılabileceği imkanların var olduğu ortamda TSM’nin aslından ayrılmayan Melihat Gülses’e sanat adına minnet borçluyuz.

Melihat Gülses sahnede dokunulamayan ulaşılmaz yıldız tavrında değil tam tersine bizden biri olarak şarkılarını seslendirdi.

Bizden biri derken çok değerli eşi Sanatçı Bestekar Necip Gülses ile karar verip Mudanya’dan ev alarak Bursalı olmuşlar. Yani Bursa olarak geçmişteki büyük ses hazinelerimize Gülses’leri de eklemiş olduk.

Bursalı sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği çok nezih ve anlamlı Türk Sanat Müziğinin icra edildiği gecede bulunmak bana keyif, gelecek için umut oldu.

Bu anlamda kendilerine hoş geldiniz diyorum ve önümüzdeki uzun kış gecelerinde birlikte nice ziyafetler yaşanmasını diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500