Advert
Müstakbel Başbakan’dan mühendis dili bekliyorum!..

Müstakbel Başbakan’dan mühendis dili bekliyorum!..

Bilişim ve Teknoloji günlerinde bilişimci gençlere bir konuşma yapan ABD Başkanı Hukukçu Obama büyük olasılıkla muhtemeldir ki; danışmanlarının uyarısıyla ekonominin geleceğinin Anayasa’da değil bilişimde olduğu uyarısını dikkate alarak yaptığı konuşmada teknolojiyi kullanan değil üreten bir nesil olmasını önermektedir.

Bu önermeyi çok etkili bir dille ilkokullardan başlaması gereken bir süreç olarak ifade ederek, video oyunu satın almayın, bir tane de siz yapın, bir uygulamayı sadece indirmeyin tasarlanmasına yardımcı olun, sadece telefonunuzla oynamayın onu programlayın. Kimse bilgisayarcı doğmuyor matematik ve biraz daha fazla çalışma ile hedefe ulaşılabileceğini bunun kişisel başarı ve zenginlik kadar ülke adına yarattığı katma değerle lider ülke olunabileceğinin altını çiziyor.

Türkiye Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Mühendisi olan Binali Yıldırım bir toplantıda haziruna aşağıdaki cümlelerle hitap etmiştir.

Bu bulut sistemi dedikleri bir şey var şimdi. Herkes oraya bir şey atıyor gelen oradan işine yarayanı alıyor kullanıyor, ben böyle anlıyorum, belki farklı bir şeydir. Şey yok artık böyle sistematik bir şey yok. Abur cubur dolduruyorsun, herkes ihtiyacını oradan alıyor ama hiç de karışmıyor… Bu bilişime fazla kafayı yorarsan sıyırırsın

Yüksek lisanslı Gemi Mühendisi Binali Yıldırım’ın teknolojiyi kullanmadığını düşünmek safdillik olur. Oğlunun sahibi olduğu iddia edilen gemiler, bulut teknolojini kullanmasa Marmara’dan Ege’ye kadar geçemeyeceğini bal gibi biliyor. Onun kullandığı jargonun 1965’lerde Süleyman Demirel’in kalkınma planlarını eleştirerek halka hitaben “size plan değil pilav lazımdır” demesinden farkı yoktur.

Şimdi Mühendis Binali Yıldırım, Mayıs ayı bitmeden temayülden çıkan sonucu yok saymayan “yüksek iradenin” işaret etmesi sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak ülkeyi yönetecektir. O koltuğa giderken de bu söylemin vebalini yanında taşıyacaktır. Bu söylem teknolojiyi küçümsemekten daha çok halkın zekası ve eğitimi ile kafa yapmaktır.

Ben Binali Yıldırım’ın başarılı olmasını diliyorum. Artık o bütün bakanların başıdır ve başarısızlık sadece onun değil ülkenin kaderine etki edecektir.

Başbakanlık her zaman zor iştir ama etkin ve gündem belirleyici bir Cumhurbaşkanının altında çok daha zor olacaktır.

Bu süreçte dil sürçmelerinin yaratacağı polemiklere neden olmayan, halkı cahil saymayan ve topluma hedef koyarken Obama dilini kullanan bir Başbakan’a ihtiyacımız var.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500