Advert
Asya'nın  LasVegas'ı Batum

Asya'nın LasVegas'ı Batum

 

Türkiye'de bu tür abartılı benzetmeleri pek severiz. Bir beldemizi güzellemek için bölgenin ya da ülkenin Paris'i deriz.

Sahillerimizi sanki kendine benzetmek ayıpmış gibi İspanyol adalarını, Maldivleri ya da Fransız Rivierasını referans gösteririz.

Bunu yaptıktan sonra orayı katletmek için yaşayanı ile inşaatçısı ile ziyaretçisi ile el birliği yapıp bin bir emekle yaşanmaz yer yaparız.
Mesela siz Gemlik Körfezi’nin bir zamanlar dünyanın en önemli balık üreme körfezi olduğunu bilmezsiniz.

O bataklığı andıran rengi ile içimizi kaldıran Gemlik Körfezi içerden ve dışardan vurularak bu hali almıştır.

Bir program gereği Batum'a gittim. İlk gidişimdi ve ilk izlenimim Sarp gümrük kapısında Gürcistan tarafı on üzerinden eksi iki oldu.

Nereye geldik diye kendi kendime soru sormaya başladım.
Batum 250 bin gibi yaklaşık İnegöl kadar nüfusu olan bir liman şehri olarak gün ışığında karşımıza çıktı.

Gece Gümrükteki çimento kamyonları uzun kuyruklar oluşturmuştu ki bize bu kadar çimentoyu ne yapıyorlar sorusunu sordurdu.
Sabah bunun sebebini anladık. Batum’u inşa halinde bir kent olarak düşünebilirsiniz.

Her yerinden dünya markası otellerinin dev gövdeleri fışkırıyor. Eski Batum yıkılıp yeniden yaratılıyor. Ama yok edilmiyor. Yeşili, parkları ve tarihi binaları korunuyor. Dikine kentleşmeyi düşünmüşler ve uyguluyorlar.

Kuleler dikkat çekiyor ama rahatsız etmiyor. Yollar SSCB döneminden kalma ama yeniden düzenleniyor. Yakın zamanda Batum'u insan kenti yapma hazırlıkları sonuç verecek gibi görünüyor. Marka otellerin hepsinde Casino var.

Dünya’nın her tarafından Batum’a akın akın turist geliyor. Bir de yazın Karadeniz’in Bodrum’u denilen Soçi’ye gelenlerle Batum Gürcistan’ın turizm merkezi olmuş görünüyor.

Akşamları sahil kordonunda ışık ve müzikli havuzlarda fıskiye gösterileri var. Sıkılmadan saatlerce izliyorsunuz.
Batum'da Hopa ve Trabzonlu vatandaşlarımız özellikle oto galerisi ve restoran konusunda gelişmişler ve iş yapıyorlar. Yakıt Türkiye'nin üçte bir fiyatına, araç sahibi olmak için 2000 dolar yeterli oluyor.
Dolmuşlar ve taksiler bile Mercedes, BMW ya da Toyota gibi lüks araçlarla hizmet veriyor. İlaç için Lada veya Moskovich aradım bulamadım.

Komünist dönemlerdeki yapılan toplu konutlar yorgun ve ömrünü tamamlamış olarak çürük diş gibi sırıtıyor ama birer birer çekilerek yerine çok güzel ve estetik binalar yapılıyor.

Batum kentsel dönüşüm ve hedef belirleyerek yaptığı ataklarla, nispeten uygun fiyatlarla KKTC’nin müşterilerini bile beş yıl içerisinde Asya’nın LasVegas’ı olarak kendine çevirirse kimse şaşırmasın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500