Advert
5 büyüktür 245‘ten

5 büyüktür 245‘ten

BTSO tarafından her yıl yapılan Bursa’nın 250 büyük firmasının açıklanması kahvaltısına ben de bir meyve suyu, bir çay ile katıldım. BTSO’nun mevcut kalan bütün yönetiminden sıcak bir hoş geldiniz aldıktan sonra Başkan Burkay’da siyah beyaz ayırmadan herkesi yeşil nezaket içerisinde peşin hoş geldin aldık.

Masamızda bulunan kitapçıkta günün anlamını ifade eden her şey açıklamaya gerek kalmayacak şekilde net bir şekilde vardı. Öncelikle kümülatif ticari büyüklüklerine göre 250 firma sıralanmış ardından da ciro, katma değer, öz sermayesine göre, net aktifine göre, dönem karına göre, istihdam, geçen yıla göre büyüme, ihracat rakamlarına göre olmak üzere her kriterin ilk on firması sıralanmıştı.

BTSO’nun bütün verilerinde ilk üç sırada ve diğer 247 firmaya uzak ara fark atan OYAK RENAULT A.Ş, TOFAŞ A.Ş. ve BOSCH A.Ş. vardı. Bunların üçü de yabancı lisansla üretim yapan firmalar olması dikkat çekiciydi. Bunların dışında kalan firmaların bütün kriterlerdeki toplamları ilk üçün rakamlarını vermiyordu. Genel sıralamadaki ilk on firmanın beşinin yabancı olmasını da göz önüne alırsak 5 büyüktür 245 den olarak değerlendirmek mümkündür.

2023 hedefinde 500 milyar dolar ihracat hedefi bu kriterlere göre Bursa açısından hayaldir. Bursa Sanayisi katma değerli üretim yapamamaktadır. Bursa Sanayisi uluslararası pazarda etkin ve verimli değildir. Bunu görmek için İlk üç firmayı çıkarıp değerlere bakmamız yeter.

Burkay muhalefet lideri gibiydi

Burkay konuşmasının sunumdan sonraki büyük bir bölümünü Bursa’ya yapılan haksızlıkları vurgulamaya ayırdı. Umudunu kesmemekle birlikte Bursa’nın dikkatinizi çekerim son 15 yılda beklenen ilgi ve desteği göremediğini söyledi. Gaziantep ile kıyaslarken onların Türkiye’de ilk 500 e soktuğu firmalardaki artıştan gıpta ile bahsetti. Bursa’nın bu konuda ıskalandığının altını açık açık çizdi. Bu bölümdeki bütün söylemlerinin altına imzamı atarım. Bunun bizim Ankara temsil gücümüzün zayıflığı ile direkt ilgisinin olduğunu ilave ederim.

Bunları duyunca konuşan Burkay mı diye de baktığımı itiraf etmeliyim. Şaka bir yana bizim derdimiz Bursa’dır. Bursa için bir taş koyana demenin vakti geçmiştir. Bakanlardan, Vekillerden Başkanlara kadar görev talep edenler, kendileri için değil Bursa için isterken rica değil ısrar etmelidirler.

Bu arada süreci değerlendirirken yüklendiği FETÖ’ye karşı duruş mazeret sebebi olmamalıdır. O örgüt yetişmiş insan kaynaklarını zehirlerken desteği kimlerden aldığının şifresi iyi çözülmelidir. Her şerden bir hayrın çıkması ancak bu örgütün siyasi ayağının cezalandırılması ile olur.

BTSO’nun acil eylem planlarına ihtiyacı olduğu kadar kendisi ile de yüzleşerek gereğini yapmasının yönetim dahil herkesin önünü açacağının altını çizelim.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500