Advert
Adli tatil bitti

Adli tatil bitti

Adli tatil bitti, yeni adli yılımız başladı. Nedir adli tatil, adalet tatile mi giriyor, tatil başlayınca tüm uyuşmazlıklar, sorunlar, cinayetler, şiddet ve terör de tatile mi giriyor. Biraz bekleyelim, adli tatil sona ersin sonra devam ederiz mi diyorlar? Alacak  verecek işleri, tarla tapa sorunları, akrabaların miras uyuşmazlıkları ,mevtaların veraset ilamları , kısaca her türlü hukuki  işlem bu sürede tatil mi oluyor?

 Tabi ki hayır. Keşke tatil deyince tüm sorun ve uyuşmazlıkların da tatile girdiği bir dönem olsa. Ama maalesef söylendiği gibi bir tatil söz konusu olmuyor.

 Nedir adli tatil öyleyse dersek, kanunla her sene 20  Temmuz- 31 Ağustos arasındaki genel olarak duruşmaların yapılmadığı bir zaman dilimi olarak açıklayabiliriz. Adli tatil süresi içinde yapılabilecek işler  Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Ceza Muhakemeleri Kanunu, İdari Yargılama usulü Kanunu –İYUK ve Danıştay-Sayıştay kanunlarında belirlenmiştir. Genel bilgi olması açısından HMK ve CMK açısından konuyu inceleyeceğiz.

HMK’ya göre 20 temmuz-31 ağustos arası adli tatil sayılmaktadır.Ancak bu süre içinde ;

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi hukuki koruma ve geçici nitelikteki tedbirler hakkında karar verilir.

b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, velayet ve vesayete ilişkin ve nüfus kayıt düzeltmeye ilişkin  dava ya da işler

c) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) Çekişmesiz yargı işlemleri ve buna benzer kanunda sayılmış diğer haller.

 CMK’ya göre ise; tatil süresi gene HMK gibidir.

 Bu süre içinde  bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay, yalnız tutuklu hükümlere ilişkin veya Meşhud Suçların Muhakeme Usulü Kanunu gereğince görülen işlerin incelemelerini yapar. Yani, adli tatil sırasında tutuklu işlere ilişkin duruşmalar ve gene yeni suçlar ve bu konularda alınması gerekli güvenlik tedbirlerine ilişkin işlemler de yapılmaktadır.

 Aslında adli tatil, hukuk camiasındaki kişilere ve görevlerine göre de değişik yorumlanmaktadır. Mesela biz avukatlar, adli tatil süresince duruşmaların azalmasına rağmen,  dava açılması, icra takiplerinin yapılması, keşifler, delil  , her türlü çekişmesiz işlemler sebebi ile adı adli tatil de olsa, biz her daim görevimizin başında hazır bulunmak durumundayız. Gene de, duruşmalara genelde ara verildiğinden eğer tatil yapacak ise süre zarfında yapabiliriz. Ancak müvekkillerimiz bizi devamlı görevde görmek istediklerinden, tatildeyim deme şansımız fazla bulunmamaktadır.

 Hakim-savcılar açısından gene normal bir tatil değil, yıllık izinlerinin kullanıldığı bir süredir adli tatil.  Tabi ki, nöbetçi olarak kalan yargı mensubu kişiler ancak adli tatilden önce veya sonra yıllık izne çıkabilmektedir.

 Yargı çalışanları olan memur arkadaşlar da kalemlerde bir-iki nöbetçi bırakarak bu sürede sırayla  izin kullanabilmektedirler. Zaten adliyelerde ortalıklarda kimse kalmadığından ve  hakimleri de bu surede izinli olduğundan  genelde pek fazla iş olmadan göreve devam etmektedirler.

 Neticede ortada bir tatil vardır ve bu tatil yargı çalışanlarına  biraz nefes aldırmaktadır. Ancak adalet hiçbir zaman tatilde değildir. Hukuk devleti ilkeleri, evrensel hukuk kuralları  kesintisizişlemelidir. Bu durum olağanüstü hallerde bile böyledir. Temel ve önemli  olan, anayasal hak ve özgürlüklerin  her daim işler olması, bunların tatile girmemesidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500