Advert
Bursa’daki FETÖ temizliğine dair…

Bursa’daki FETÖ temizliğine dair…

 

Bursa’daki FETÖ yapılanmasına karşı büyük bir darbe vurulduğu haberinin içine girip araştırmak istedim. Bu sürecin görevinden açığa alınma değil meslekten men etme şekline dönüşmesi önemliydi. Bir soruşturmanın selameti için açığa alınanlar, soruşturma bitiminde masum oldukları ortaya çıkarsa görevlerine iade ediliyorlardı. 672 sayılık KHK’ de yayınlanan ülke genelinde 53 binin üzerinde Bursa’da ise çoğunluğu öğretmen olan 1117’i öğretmen, 35’i diyanet, 12’si U.Ü.,4’u  B.T.Ü. olmak üzere toplam 1224 kamu görevlisi eğitim lisansı iptali ile meslekten men edilerek işlerinden atıldılar. Bu listenin içinde daha önce mesleklerinden atılan polis ve askerler yoktu.

Bu konuyu Türk Eğitim-Sen 2 No'lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu’na sorduğumda öncelikle bu hain örgütün içerisinde yer alan, yardım ve yataklık eden, destek olan kim varsa en ağır bir şekilde cezalandırılmaları gerektiğini ifade ederek, her şeyin evrensel hukuk çerçevesinde yapılmasının öneminin altını çizdi. Görevlerinden atılanların hiçbirinin ifadelerine başvurulmaması, savunmalarının alınmaması, icraatın ivedilikle yapılmasının mazerete olamayacağını ve ülkenin geleceğine hasta ilişkiler taşıyacağı konusunda fikir birliğine vardık.

Selçuk Türkoğlu, bir kamu ya da meslek kuruluşunun başındaki kişi ihanet içinde olabilir ama bütün çalışanları veya üyeleri hainlik ile suçlamak doğru olmaz dedi ve bunu şöyle örnekledi. Yasalara göre kurulan YÖK tarafından onaylanan, Rektörü Cumhurbaşkanı tarafından atatan Orhangazi Üniversitesi’ne oğlunu kayıt ettiren bir babayı işinden atmak ne kadar doğrudur dedi.

Babasının ev kredisini ödemek için kapatılan bankaya havale yapan eline bir gün bile Zaman Gazetesi almayan bir öğretmenin geleceğinin kurunun yanında yaş da yanar anlayışı ile karartmanın suç olduğunu söyleyerek hukuk herkes için gereklidir dedi.

Bir sendikanın “500 başarılı çocuğa 500 altındiye başlattığı kampanyaya, kapatılan FETÖ medya grubunun manşetlere taşıdığı, dönemin Başbakan Yardımcı Arınç, FETÖ’ den tutuklanan dönemin Valisi Harput ve katılan diğer protokolünde suçlanmasını ortaya çıkarır ki bu da suçun şahsiliği ve evrensel hukuk ilkelerine ters olur diyen Selçuk Türkoğlu;

Öğretmenlik mesleğinden atılan 1117 kişinin büyük bölümünün 15 Temmuz sonrasında kapatılan Aktif Eğitim Sendikası üyesi olduğunu, 200 civarında Eğitim-Bir-Sen,50 kadar da Türk Eğitim Sen. Üyesi olduğunu söyleyen Türkoğlu aslında aidiyetlerine bakılmadan hepsinin evrensel hukuk kuralları ile yargılanmasının önemine vurgu yaptı.

Bizimde muradımız ülkenin geleceğine temiz izler taşıyacak ve cadı avına dönüşmeyecek, mahkum edilenin bile adaletin var olduğu inancını sarsmayacak şekilde sürecin tamamlanmasıdır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500