Advert
Köpek, olmayana köpek denir mi?

Köpek, olmayana köpek denir mi?

“Kıtmir”kelimesini duymuşsunuzdur. Kıtmir/katmir/ketmir; “7Uyurlar” olarak da bilinen Eshab-ı Kehf'in köpeğinin ismidir. Cennet'e gideceğine inanılan hayvanlardan biri olan bu köpeğe “Al-Rakim”, “kratim” isimleri de verilir. Aynı zamanda Hurmanın çekirdeğinin ortasındaki küçük zara da kıtmir denir.

 

Bursa'da, FETÖ/PDY ve 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve 17 Ağustos’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklanan İçişleri Bakanlığı eski müsteşarı ve eski Bursa Valisi Şahabettin Harput’un cezaevine girdiğinde yapılan üst aramasındabeze sarılı Arapça yazılmış bir ”Muska” bulundu.

Bursa H Tipi cezaevi yönetimi tarafından el konulan “Muska” teslim edildiği Cumhuriyet Savcılığı’nca, yeminli tercümana tercüme ettirildi.FETÖ terör örgütü lideri Fethullah Gülen’in, bizzat kendisinin Arapça olarak yazdığı bildirilen muskada; "Allah seni kötülüklerden korusun. Sağlık, sıhhatli ve işlerinde başarılara muvaffak eylesin. Allah her zamanyanınızda. Kıtmirim" sözlerinin yer aldığı öğrenildi.

 

Muska’da geçen “Kıtmirim” kelimesi; Kuran’ı Kerim’de “Kehf Suresi 18. Ayet”te geçer. Ashab-ı Kehf; Hz İsa'nın dininden olan, dinlerini korumak için her şeyi bırakarak hicret ederek, bir mağaraya sığınarak uyuyan yedi kişiden biri olan çobanın köpeğinin adıdır.Ashab-ı Kehf arasında olduğundan, Allah Kıtmir'e değer vermiş, Kuran'ı Kerim'de ona işaret ederek, Ashab-ı Kehf ile beraber cennete gireceğini müjdelemiştir.

 

Sen onları uyanık sanırsın, oysa onlar (derin bir uykuda) uyuşmuşlardır. Biz onları sağ yana ve sol yana çeviriyorduk. Köpekleri de iki kolunu uzatmış yatıyordu. Onları görmüş olsaydın, geri dönüp onlardan kaçardın, onlardan içini korku kaplardı.” (Kur'an'da Kehf Suresi, 18. Ayet)

 

Dünya üzerinde Ashab-ı Kehf'in mağarasının bulunduğu otuz üç şehirden dördü yurdumuz sınırları içerisindedir.

Tarsus, Afşin, Efes ve Lice’dir. Bunlardan Efes’te bulunan mağara Hıristiyanlar tarafından kabul edilenidir. Yurdumuzdaysa Ashab-ı Kehf nerede bulunduğu tartışmalarında Tarsus ve Afşin arasında kalınmıştır.

Ayrıca Lice’deki mağaranın Kur’an’da anlatılan mağaraya çok benzediği, günümüzün de tartışma konusu olmuştur. Rivayete göre, “7 Uyurlar” bu mağarada 309 yıl uyumuşlardır.

 

FETO, yazdığı muskada, kendisiniAshab-ı Kehf mağarasında uyuyan çobana, muskayı boynunda taşıyan şahsı da sadık köpeği yerine koyup, ona “kıtmirim” diyor.

 

Yine ülkemizde faaliyet gösteren 22 tarikattan biri olan Adnan Hocacılar Grubu diye bilinen tarikatın lideri de, çevresine topladığı güzel bayanlara “kediciğim/kediciklerim” dediği gibi, Fethullah Gülen de başına topladıkları adamlarına “Kıtmirim” (köpeğim) demesinden normal ne olabilir ki?

 

Köpeğin Türkçesi “it”tir, Orhun yazıtlarında aynen geçer.Yakutçasıhalâ "ıt", Çuvaşçası “ida”dır. Bugün dilimizde içinde “köpek/it” kelimelerinin geçtiği pek çok deyim ve atasözleri vardır vesıkça da kullanılmaktayız.

Örneğin;

-Birine karşı gelerek bağırıp çağıran birini susturmak için ona çıkar sağlamak için“Köpeğin ağzına bir kemik at”,

-Önemli kimseleri çekemeyip onlara dil uzatanlar çok olur, anlamında “Ardında yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz.”

-Belalı kişinin hakkından kötü kişi gelir anlamında “Azgın kurda, kızgın köpek gerekir”.

-Çığırından çıkmış olan bir işin düzeltilmesi, bu işe yol açan kimseye düşer anlamında “İti (köpeği) öldürene sürütürler”

Köpek bile kendisini besleyen yeri bilir, davranışlarıyla duygularını belli eder. İnsan da bundan ders almalı, gördüğü iyiliği unutmamalıdır, anlamındaKöpek köpektir,ekmek veren (yediği) kapıyı tanır.

Köpek, olup, köpeklik yapmayana köpek denir mi?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500