Advert
Sedat 1’e

Sedat 1’e

Üç Sedat’ın ilki, en yeteneklisi ve en büyüğü idi.  1971 yılında Teknik Direktör TomaKaleporaviç döneminde Bursaspor’a gelen Sedat 1 yani Sedat Çelen. Daha sonra Sedat 2 yani Sedat Özbağ, sonra da Sedat 3 yani Sedat Özden. Yine TomaKaleporaviç-Metin Oktay’ın hocalık yaptığı sezonda Yeşil Beyazlı formayla buluştular. O dönemde Küçük Sedat, Büyük Sedat diye adlandırılacakken, Sedat Özden’in de takıma katılmasıyla 1,2,3 olarak adlandırıldılar. Bir röportajlarında Sedat 2 ve 3 onu şöyle anlatıyordu:O ne ciğer, o ne teknik. Oynayan ve oynatan bir futbolcuydu. Oyunu çift yönlü oynayan ender futbolculardan birisiydi. Onun bu özellikleri Habeş’in unutulmaz oyuncular arasına girmesine neden oldu” 

Sedat1 ya da arkadaş arasındaki lakabıyla Habeş Sedat’ı bilmeyenlere şöyle anlatabilirim. Bursa’nın Sergen Yalçın’ı gibiydi. Futbol için yaratılmıştı ama kafasına göre takılırdı. İdmanlar ona fuzuli gelirdi. Disiplini sevmezdi. İnanılmaz güçlü fiziği ve futbol zekâsı vardı ama sosyal zekası yok denecek kadar azdı.

Herkese inanan bu güzel adam Uludağ yolunda gecenin geç vaktinde geçirdiği bir trafik kazasında ağır yaralandı ve ölümden döndü ama izlerini yaşam boyu yaşadı. Bu kaza onu Bursaspor’dan da kopardı. Antalya ve Bandırma deneyimlerinden sonra futboldan koptu.

Herkesin sevgisi ve saygısını kazanan Habeş’e Allah’tan rahmet dilerken, Bursaspor Başkan ve Yönetim Kurullarının sadece cenazelerde arzı endam etmemesini Vakıf konusunu hallederek eski değerlere sahip çıkmasını öğütlüyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500