Advert
10 yaşındaki dev ‘SGK’

10 yaşındaki dev ‘SGK’

 

 

Ülkemizdeki iş hayatındaki emek kesiminin aynı olmasına rağmen çalışanlarını kategorilere ayırarak birinci sınıf, ikinci sınıf ve üçüncü sınıf yapan anlayışın bitirilerek emeğin hakkını, sağlığını ve geleceğinin tek çatı altında toplama adına atılmış adımdan bu güne kadar on koca yıl geçmiştir.

Hizmette Taş devrinden Bilişim çağına

Olmaz denilen oldurulmuş ve emekli sandığı mensuplarına majesteleri, SSK mensuplarına orta direk, Bağ- Kur mensuplarına ise parya muamelesi yapan sistem bitirilmiştir. Ödenen emeklilik prim farklılıklarından kaynaklanan maaşların dışında sağlık, muayene ve ilaç hizmeti eşitlenerek en azından giderayak moral değerlerin iflasının önüne geçilmiştir.

Bu tek şemsiye altında toplanmayı anmak ve anlamlı kılmak adına 12-19 Mayıs tarihi SGK Haftası olarak değerlendiriliyor. Ben de bu kapsamda Bursa SGK Bölge Müdürü Erhan Karaca’nın daveti üzerine basın toplantısına katıldım.

10 yılda yapılanları anlatırken, hak edilmiş maaş tahsis hizmetinin artık saatler ile ölçüldüğüne tanık oldum. Oysa ben maaş tahsisi beklerken ayların değişik illerde çalışanların ise yılların geçtiğini bilenlerdenim. Hatta maaş beklerken rahmetli olup gidenlere rastladım.

SGK genç beyinlerin yönetimiyle artık hizmet hızını yazılımda son teknolojiyi kullanarak zamana uydurmuş ve neredeyse sıfır hata ile çalışmaya başlamış görünüyor.

Kayıp kaçak iki taraflı insanlık suçudur.

Bursa özelinde baktığımızda çalışan her yüz kişiden yirmisinin SGK’dan mahrum bırakıldığını yani kaçak ve kayıtsız çalıştırıldığını duyunca içim buruldu. Türkiye ortalamasının yüzde kırklara dayandığını öğrenmek bu üzüntümü hafifletmedi.

Hiç gelmeyecekmiş gibi gelen ömrümüzün son baharının mutlu geçmesi için işverenin bu hak vebali ile işçinin de karanlık bir yaşlılık ile geçirmemesini diliyor, kaçak işçi çalıştırılmamasını ve çalışmamasını istiyorum.

Yeni nesil hizmetler…

Son yıllarda can sıkan hatta çıkarılan borçlarla can yakan 25 yaşa kadar bütün G.S.S.P. borçlarının silinmesi doğru olmuş ve 3.5 milyon gencimizin yaklaşık 4 milyar (eski para 4 katrilyon) yükünü kaldırmışlar.

Annelere yarım zamanlı çalışma imkanı, prim ödemelerine ve gün toplamına olan kurum desteği, konutta ödeme gibi başına gelince değerini bilebileceğimiz uygulamaların üzerine konularak geliştirildiğini Erhan Karaca’dan dinlerken gerçekten nerelerden nerelere geldiğimizi gördüm ve mutlu oldum.

Bir liraya güvenceli temizlik…

Artık evler büyük ve yüksek olduğundan temizlik cam silmek genellikle hizmet satın alıyoruz. Her yıl da bu konuda ölümle de sonuçlanan ciddi kazalar oluyor. Bu tür kazaların hizmet satın alanlara nerelere mal olduğunu öğrensek kimse evinin camını sildirmez ve camın takıldığı günü milat görür. SGK buna öyle bir sistem getirmiş ki; muhtemel bir kazaya karşı çalışanı da çalıştıranı da güvence altına alıyor. İnternet üzerinden vatandaşlık kimlik numarası ile başvurup günlük sadece 1.1 TL. (bir lira on kuruş) ödeyerek evinizi ve camlarınızı temiz tutabiliyorsunuz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500